DOLAR 32,9721 0.22%
EURO 35,4398 0.19%
ALTIN 2.464,85-0,18
BITCOIN 2000058-3.41043%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

193 okunma

G. Kadir Yapı, Türk kültürünün tanıtımına da katkıda bulunuyor.

ABONE OL
02/09/2020 13:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SERG-5Osmanlı döneminden kalma 500 parça silah ve kılıcın sergilendiği sergiye sponsor olan Balkanlardaki 7 ülkeye Erbak Uludağ ürünlerinin disbiritörlüğünü yürüten G. Kadir Yapı, Türk kültürünün tanıtımına da katkıda bulunuyor.  

 

 

 

G. Kadir Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Batmaz, Balkanlarda yürüttükleri ticari faaliyetlere salt ticari bir olay bakmadıklarını dile getirerek, “G. Kadir Yapı olarak Balkanlara yaptığımız yatırımlarda ticari menfaatlerin ötesinde Türkiye’nin tarihi ve doğal etki alanı konumunda bulunan Balkanlardaki Türk etkisinin arttırılmasına da katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla önümüze gelen kültürümüzü tanıtıcı faaliyetlere sponsor olmaya çalışıyoruz” dedi.

Osmanlı hakimiyetinde geçen yüzyıllar boyunca Osmanlı’dan günümüze birçok eser kaldığını söyleyen Batmaz şunları aktardı:

“Osmanlı geçmişte sivil ve askeri mimarisi, günlük yaşayışa, ve kültüre adeta damgasını vurmuş. Günümüze geldiğimizde yatırımcı olarak Osmanlı coğrafyasının ana unsurlarından birisi olan Balkanların tekrar Türk etkisine girmesi için ekonomik ve kültürel olarak elimizden gelen her şeyi gerçekleştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla 16’ıncı yüzyılın sonlarından günümüze gelen Osmanlı silahlarından oluşan 500 parçayı aşkın bir koleksiyonun sergilenmesi için sponsor olduk.”

BATMAZ: “RUMELİSİAD’IN DESTEĞİ HEP BİZLERLE OLDU”

Koleksiyonun sergilenme öyküsünü anlatan Salih Batmaz, böylesine bir koleksiyonun varlığından haberdar olmalarının ardından büyük bir heyecana kapıldıklarını dile getirerek, “Amatör bir koleksiyoncu olan İvan Drilevski 500 parçayı bulan koleksiyonunu görünce büyük bir heyecan duyduk ve koleksiyonun sergilenmesi için sponsor olmaya karar verdik. İki haftayı aşkın bir süre açık kalan sergiye ziyaretçilerin ilgisinden de son derece mutluluk duyuyoruz. İvan Drilevski’ye de böyle önemli bir koleksiyonu bir araya getirdiği için teşekkür etmek istiyorum. Serginin açılmasında desteklerini her zaman hissettiğimiz başta başkanımız Vehbi Varlık olmak üzere tüm RUMELİSİAD Yönetim Kurulu’na ve üye arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.  Koleksiyoner Drilevski serginin açılışından önce koleksiyondaki parçalar hakkında izleyicilere bilgi verdi. Makedonya’da açılan ve iki hafta süreyle açık kalan Osmanlı silahları sergisini 10 bini aşkın ziyaretçi gezdi.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.