DOLAR 32,2307 0.13%
EURO 34,9531 0.28%
ALTIN 2.426,410,70
BITCOIN 2167514-1.00641%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Hollanda BTTKDD Yunanistan Lahey Büyükelçiliği’ni ziyaret etti

ABONE OL
21/02/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HBTTKDD-Heyeti19 Şubat 2010 tarihinde Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği (HBTTKDD), Yunanistan Lahey Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Mustafa Yusuf, Genel Sekreter Ahmet Kaydır, Denetim Kurulu Başkanı Mehmet Topçu ve Denetim Kurulu üyesi Raif Hasan Mustafa’dan oluşan heyet, Yunanistan Lahey Büyükelçiliği Müsteşar Lucas Karatsolis ile görüştü.

 

 

 

 

 

 

Görüşmede Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği, Müsteşar Karatsolis’e Hollanda’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişilerin durumu hakkında bilgi vermekle birlikte sorunlarını da dile getirdiler. Derneğin Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinin çeşitli yerlerinden Hollanda’ya göç eden ve Hollanda’da farklı bölgelerinde ikamet eden Yunan vatandaşı Türkler tarafından kurulduğunu ifade eden heyet, amaçlarının Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişiler arasında dayanışmayı sağlayarak Türk Azınlık’ın kültürünü tanıtmak ve yaşatmak olduğunu belirttiler. Bununla birlikte Hollanda’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarına çözüm bulmak amacı taşıdıklarını belirten heyet, hoşgörü temelinde bir anlayış ile faaliyette bulunduklarını dile getirdi.

Müsteşar Lucas Karatsolis, Yunanistan Lahey Büyükelçiliği’nin Hollanda’da bulunan Yunan vatandaşlarına hizmet vermek amacında olduğunu ifade ederek Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin son derece önemli bir misyon üstlendiğini düşündüğünü ifade etti. Büyükelçiliği kapılarının kendilerine her zaman açık olduğunu söyleyen Karatsolis, Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği ile iletişim içerisinde olmaya önem verdiklerini belirtti. Yunanistan Lahey Büyükelçiliği Müsteşarı Lucas Karatsolis’in misafirperver ve dostane kabulüyle gerçekleşen tanışma ziyareti, bundan sonra sürekli olarak iletişim halinde olunması temennileri ile sona erdi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Yunanistan Lahey Büyükelçiliği’nin Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’ni Büyükelçilikte kabul ederek bir görüşme gerçekleştirmiş olması Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yaşayan Azınlık’ın Türk kimliğinin kabul edilmesi anlamını taşımaktadır. İsminde “Türk” kelimesi geçen Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği ile Müsteşar Lucas Karatsolis’in gerçekleştirdikleri görüşme oldukça yapıcı ve olumlu bir gelişmedir. Aynı durum Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ile Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu arasında gerçekleştirilen görüşmelerde de yaşanmıştır. Bu olumlu ortamın sürdürülmesini temenni ederek aynı hoşgörü ve karşılıklı saygı ortamının Yunanistan’da da yaşanmasını isteriz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.