DOLAR 32,1891 0.16%
EURO 35,0361 0.14%
ALTIN 2.424,94-0,17
BITCOIN 2191034-0.70031%
İzmir
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hükümet ilk adımlarını toplumun beklentileri yönünde attı

ABONE OL
02/09/2020 12:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

boykoBaşkent Büyük Belediyesi eski Başkanı Boyko Borisov’un başında bulunduğu sağ merkezci GERB partisinin iktidara gelmesi üzerinden bir aydan az zaman geçti.

 

 

 

Temmuz ayının başında yapılan genel seçimlerde GERB’in büyük toplumsal destek alması, partiye büyük sorumluluk ve beklentiler yükledi. Yeni iktidar, öncelikli hedeflerini, krizle başedilmesi, yolsuzlukla mücadele edilmesi ve Brüksel güveninin tekrar kazanılması olarak belirledi. İktidarın attığı ilk adımlar da bu yönde oldu.
BSP, NDSV ile DPS’nin oluşturduğu üçlü koalisyon yönetiminin faaliyetleri revize edildi, bütçe harcamaları %15 oranında kısıtlandı, görevini kötüye kullandıkları veya devleti zarara uğratacak şekilde üzerine düşen görevleri yapmadıklarından kuşku duyulan devlet kurumu yöneticileri değiştirildi.

Analist Antoniy Gılıbov, konu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Hükümetin ilk adımları, toplumsal beklentilere tamami ile uygun düşüyor. Yüksek oy verme oranı ve GERB partisinin kamudan aldığı büyük destek, Bulgaristan’ın normal gelişme parametlerine dönmesi ve eski iktidarın ihlallerinin araştırılması için gerekli olan siyasi iradenin sağlanması gerekliliğinden kaynaklandı büyük ölçüde.”
Son bir buçuk yılda Bulgaristan Avrupa kuruluşları tarafından defalarca iktidarın üst düzeylerinde yolsuzluğun yaygın olduğu bir devlet olarak gösterildi.
“Bulgaristan’da siyasi yolsuzluk idari yolsuzluğa kıyasla daha büyük risk oluşturuyor, diyor Antoniy Gılıbov. Yönetimle ilgili siyasi yolsulzuk, ülkeyi ekonomik ve iktisadi anlamda yıpratıyor ve küresel kriz ortamında ek risk getiren derin dengesizlikler yaratıyor. Seçim sonuçları ve siyasi elitin değişmesi, siyasi yolsuzluğun ortadan kalktığını düşünmek için yeterli değildir. Bulgaristan AB üyesi olmak ve yasanın üstünlüğünü sağlamak istiyorsa, eski iktidar tarafından yapılan yasa ihlallerine dair verilen sinyallerin savcılık ve soruşturma organlarına intikal etmesi gayet normaldır. ”

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.