DOLAR 32,2352 0.15%
EURO 34,9634 0.31%
ALTIN 2.425,480,66
BITCOIN 2163671-1.26765%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

IMF: Türkiye Durgunluktan Hızlı Çıkacak

ABONE OL
07/09/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Para Fonu’na Göre, Türkiye’nin de Aralarında Bulunduğu Ekonomisi Açık Ülkeler Durgunluktan Daha Hızlı Çıkacak.

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ekonomisi açık ülkeler durgunluktan daha hızlı çıkacak.
IMF tarafından en son yapılan analize göre, Türkiye, Suudi Arabistan, Polonya, Güney Kore, Hindistan, Rusya, Meksika, Brezilya ve Çin küresel krizin başlangıcında, küresel ticaretin daralmasından olumsuz etkilendiler.
Ancak Türkiye gibi açık ekonomiye sahip 9 ülke, dünya ekonomisindeki toparlanmadan olumlu bir şekilde faydalanacaklar ve ekonomilerinin açık olması nedeniyle, durgunluktan daha hızlı çıkabilecekler.
Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bu 9 ülkenin, ekonomilerinin açık olmasının yanı sıra diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha büyük ekonomik boyuta sahip olduklarına da dikkat çekildi.
IMF, açık ekonomiye sahip Türkiye’nin, diğer ülkeler gibi küresel krizden bir defalık da olsa etkilendiğini, ancak Türk ekonomisinin, küresel krize karşı dayanıklılık ve esneklik gösterdiğini bildirdi.
Türkiye, daha önce gerçekleştirdiği reformlar sonucunda, ekonomik şoklara karşı daha esnek bir yapıya kavuştu.
Analizde, ekonomisi dışa açık hiçbir ülkenin kaçamadığı gibi Türkiye’nin de bu krizden etkilendiği, ancak başlangıçta olumsuz etkilenen açık ekonomiye sahip ülkelerin, toparlanmaya da daha hızlı tepki verecekleri vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.