DOLAR 33,1081 0.05%
EURO 36,0607 -0.29%
ALTIN 2.575,99-0,94
BITCOIN 2099880-2.10723%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

211 okunma

İKA ABD’li yatırımcılara İzmir’i anlattı

ABONE OL
27/06/2009 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

amerika-yatrm27 Mayıs – 5 Haziran 2009 tarihleri arasında İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyelerinden Yılmaz Temizocak, Ajans Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, Yatırım Destek Ofisi uzmanı Zeynep Tansuğ ve Hale Kayalıoğlu’dan oluşan toplam dört kişilik bir heyet, ABD’nin New York ve Washington D.C. şehirlerini kapsayan bir yatırım tanıtım turu gerçekleştirmişlerdir.

 

 

 

 

Asıl amacın İzmir’in yatırım olanaklarının hedef kitleye tanıtımının yapılması olan tanıtım turu kapsamında, heyet DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi-ATC (American-Turkish Council) Ortak Yıllık Konferansı’na katılmıştır. Bu yıl 31 Mayıs-3 Haziranda, “Washington D.C. National Harbor Hotel”de “ABD-Türkiye: Küresel değişim döneminde ortak çözüm arayışı” teması çerçevesinde gerçekleştirilen toplantıda İZMİR ile ilgili stand açılmış, üst düzey yetkili ve işadamlarına birebir İzmir tanıtılmıştır. ATC Konferansı esnasında sadece İzmir; Türkiye’den İzmir Kalkınma Ajansı organizasyonunda ayrı bir stantla temsil edilmiştir.

İki ülkenin ekonomik ve politik ilişkilerinin yanı sıra sektörel bazda işbirliği fırsatlarının değerlendirildiği, sorunların görüşülerek, çözüm önerilerinin getirildiği konferans, ayrıca karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve bu doğrultuda ortak politikalar oluşturulması açısından önem taşımaktadır. Konferansta, ATC Başkanı Brent Scowcroft’un yanı sıra Devlet Bakanı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Selahattin Çimen, Coca Cola Üst Yöneticisi Muhtar Kent, ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright, ABD Ticaret ve Finans Bankacıları Derneği Başkanı Donna Alexander, TOBB Başkan Yardımcısı ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Haluk Dinçer  gibi üst düzey devlet ve özel sektör yetkilileri 3 gün boyunca değişik oturumlarda Türk Amerikan ilişkilerini değerlendirmişlerdir.

Özellikle ABD Başkanı Obama’nın Nisan ayında ilk denizaşırı ziyareti Türkiye’ye gerçekleştirmesinin ardından yakınlaşan iki ülke ilişkilerinden faydalanarak stratejik alanlarda yatırımcı çekmek isteyen İzmir Kalkınma Ajansı, Washington D.C ve New York’ta yatırım tanıtım toplantıları düzenlemiştir. İzmir’in yatırım tanıtım olanaklarının anlatıldığı, tanıtım turu için özel olarak çekilen film toplantılar ve konferans boyunca izleyicilere gösterilmiştir. Film, www.investinizmir.com adresinden izlenebilir.

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.