DOLAR 32,9628 0.2%
EURO 35,4126 0.12%
ALTIN 2.463,83-0,21
BITCOIN 2004661-2.36797%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

154 okunma

Karamanlis “Makaz” yolunu denetledi.

ABONE OL
02/09/2020 15:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

makaz-yolu8. Uluslararası Trakyalılar Kongresi’nin açılışı için Gümülcine’ye gelen Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis 15 Ağustos günü Yunanistan ile Bulgaristan’ı bağlayacak olan “Makaz” yolunu yerinde gördü ve denetledi. Karamanlis burada yaptığı açıklamada yolun 2010 yılı sonlarına doğru bitirileceğini belirtti.

 

 

 

8. Uluslararası Trakyalılar Kongresi akşam saatlerinde Gümülcine’deki eski hukuk fakültesi anfisinde toplandı.  Kongrenin açılışına Başbakan Kostas Karamanlis, Taşımacılık Bakanı Stilyanidis, Başbakan Karamanlis, eski milletvekili İlhan Ahmet, Gümülcine Belediye Başkanı Koçakis, Rodop Valisi Yannakidis, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, , Hemetli Nahiye Başkanı Mehmet Eminoğlu, Mehrikoz Nahiye Başkanı Abdulkadir Hafız Hoca, Sirkelli Belediye Başkanı Hasan Kaşif, Kozlukebir Belediye Başkanı Halit Mehmet v.d. kişiler katıldılar.

Tören Gümülcine Metropoliti Damaskinos’un yönettiği dini ayinle başladı. Devamında da Kongrenin düzenleyecisi olarak Gümülcine Belediye Başkanı Koçakis söz aldı. Koçakis sözlerinin sonunda doğru, “Yunanistan Trakya’da sona ermiyor. Yunanistan Trakya’da başlıyor; Avrupa, Hristiyanlık ve Batı medeniyeti Trakya’da başlıyor.” demesi ilgiyle karşılandı.

Daha sonra da Stilyanidis duygusal bir konuşma gerçekleştirdi. Kongrenin devamında Başbakan Kostas Karamanlis söz aldı. Karamanlis Azınlığa karşı çağdaş Avrupai politikalar uyguladıklarını belirtti ve uyguladıkları projelere değindi.

Karamanlis özetle şunları söyledi:

“…Trakya ve Makedonya’yı eğitim, turizm, ulaşım ve enerji kavşağı haline getirdik. Hayallerimiz her geçen gün gerçek olmaktadır. Trakya’yı açık demokratik toplum ve alternatif kalkınma modeli olarak hayal ettik. Bu hayalimiz de günbegün hayata geçirilmektedir. Çağdaş Avrupai Azınlık politikası uygulamaktayız ki insanları din ve kimlik temelinde ayırmamakta. İnsanlık ve adalete dayalı “isonomia-isopolita”ya dayalı politikalar uygulamaktayız. Bu tür politikalar hayat standartı, eğitim, iş alanında herkese eşit fırsatlar sağlamaktadır. Burada Trakya’da uyguladığımız politikalarla çağdaş Yunan demokrasisine değer veriyoruz ve bölge ülkelerine örnek oluyoruz…

Yaptığımız projelerle bu çok önemli bölgenin görüntüsünü değiştiriyoruz. Geçmişin haksızlığa ve yalnızlığa itilmiş Trakya’sı Avrupa’nın kalesi olmakta, aynı zamanda bütün komşu ülke pazarları ve toplumları ile işbirliği köprüsü olmaktadır.

Ülkenin ve komşu ülkelerin eğitim feneri olmaktadır. Bütün Avrupa’nın ekolojik kalkınma prototipi olmaktadır. Uyguladığımız politkalarımız bunları sağlamakta ki Trakya’da insanların hayatı değişmektedir. Egnatia Otoyolu tamamlandı ki doğuyu batı ile bağlamaktadır. Komotini (Gümülcine) ve Xanthi (İskeçe) dikey yolları ilerlemekte ki bu yollar komşularımızı daha da yakına getirmektedir. 2010 yılı sonlarında Komotini (Gümülcine)- Nimfea (Yanıkköy- Bulgaristan sınırı) tamamlanmaktadır ki buranın mesafesi 22,5 km.dir ve proje maliyeti de 85 milyon evro dır…”

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.