DOLAR 32,9634 0.19%
EURO 35,4178 0.13%
ALTIN 2.462,72-0,26
BITCOIN 2006611-2.1405%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

149 okunma

Konak Belediye meclisinden iki tarihi karar…

ABONE OL
03/09/2020 00:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

konak-planKonak Belediye Meclisi ağustos ayında gerçekleştirilen iki toplantıda tarihi kararların altına imza attı.

 

 

 

 

1987’den önce inşa edilen ve yapı izni almış olan işyerleri için bina içi yükseklik kıstasını 2.60 metreye indiren belediye meclisi önceki gün de yıllardır İzmir’in gündeminde olan ve Dünya Ticaret Merkezi Çukuru olarak anılan Basmane’deki araziyle ilgili 1/1000’lik uygulama imar planlarını kabul ederek onayladı.
Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, sorunun çözümünde çok önemli tarihi bir karar aldıklarını söyledi.
Kent merkezinde yıllardır çukur olarak anılan bir alanın geleceği ile ilgili önemli bir adımın atıldığını vurgulayan Başkan Tartan,” Bu alan yıllardır mezbele halinde duruyor. Artık bu alanın İzmir’e kazandırılması yönünde tavır almak gerekiyor. Belediye meclisi olarak aldığımız kararla bu tavrımızı sergiledik. Bundan sonra, yeşil alan veya ticaret merkezi olsun. Bu alanın kente kazandırılmasından yanayız. Biz araziyle ilgili tartışmaların dışındayız. Yargı konuyla ilgili nihai kararını verecek. Bu karara karşı zaten yapacak bir şeyimiz olmayacak. Biz plan kararını alarak tarihi bir süreci başlatmış oluyoruz” dedi.
Öte yandan belediye meclisinin yükseklik  kıstasıyla ilgili aldığı kararın teşkilatlarında büyük bir sevinçle karşılandığını belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, Başkan Tartan’a  ve belediye meclis üyelerine  gönderdiği mektupta,”Toplumun “orta direk”i olan esnafımız, bu hayati önem taşıyan sorunun çözümü için gösterdiğiniz çaba ve anlayışı hiçbir zaman unutmayacaktır. Esnaf ve sanatkarların “dostu” olduğunuzu zaten biliyorduk.Bu kararla,tüm camiamıza bunu bir kez daha göstermiş oldunuz. İzmir’deki tüm esnaf ve sanatkarlar adına teşekkür ediyoruz.”dedi

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.