Kıssa'dan Hisse

11 Aralık 2023 - 02:47

Kıssa’dan Hisse

Kıssa’dan Hisse
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2010 - 22:00

244 okuma
(Last Updated On: 03/05/2010)

Bugüne kadar yazılarımda Türkiye’nin gündemindeki  genel konular ve gelişmelerle milli anlam ifade eden tarihi ve güncel olayları ele almaktaydım.Ancak görüyorum ki bunları toplum gündeminde tutumak önemli ise de esas olan kişisel temel değerlerdeki erozyon. İnsan kişiliğini  oluşturan hususlarda sağlıklı ve ahlaklı diğer bir deyişle etik prensipler yerleşmemişse ne yapılsa boşa gidiyor.

Bizim toplumumuzda Mustafa Kemal ATATÜRK  ve Mehmet AKİF adı çok kullanılır ve nasıl büyük özveri  sahibi oldukları millet ve devlet için yaptıkları hep anlatılır ama bu yüce şahsiyetleri ağzından düşürmiyen ve gerek siyaseten gerekse kişisel tavır olarak benimsemiş olan kişiler dahi birkaç dakika sonra her türlü karaktersizliği sergilemekte de beis görmezler. Haklı olarak nereden çıktı şimdi bu derseniz , şimdilik mümkün olduğunca tarafsız olmaya çalışarak etrafınızı gözlemlemeye çalışarak olayları tahlil edin diyebilirim. Belki zamanla bazı hususları isim vererek burada kaleme alacağız.Ama  şunu belirteyim , gerek siyaseten gerekse kişisel olarak ATATÜRK’ün adını kullanan kişi ve yönetimlerin özüne , sözüne güvenilir olması gerekir.   

Bizim bazı tavırlarımızı, değerler sisitemini benimsediğimiz bir Batılı anlayamadığı gibi doğu kültürünün duygusal ve mistik  insanları da anlıyamamakta ve bizimle ilişkilerinde kafalarında hep bir kuşku bulutu oluşmaktadır.

Konuyla doğrudan bağlantısı olmasa da tarihten bir yaprak önümüze geldi , ben de bize ne olduğunu anlamaya belki ışık tutar düşüncesiyle sizlerle paylaşmak istedim.

Pers İmparatorluğu’nu yıkarak Yunanistan’dan Hindistan’a kadar uzanan büyük bir coğrafya parçasının hakimiyetini ele geçirip imparatorluk kurmuş, eski Yunan uygarlığının doğuya yayılmasında etkili olmuş ve efsanevi bir kahramana dönüşmüş olan Büyük İskender, felsefenin duayeni sayılan ve batı düşüncesinin en önemli filozofundan biri olan  Aristo’ya bir mektup yazar ve kendisine görüş bildirmesini ister:
“Zaptettiğim topraklardaki İnsanları tahakkümüm altında tutabilmek için neler yapmalıyım?
1- Ülkenin İleri Gelen İnsanlarını Sürgüne mi Göndereyim?
2- Ülkenin İleri Gelen İnsanlarını Hapse mi Atayım?
3- Ülkenin İleri Gelen İnsanlarını Kılıçtan mı Geçireyim?”
Aristo’nun tespiti şöyle olur:
” 1- Sürgünde Toplanıp Sana Karşı Başkaldırırlar,
2- Hapishaneler Militan Yuvası Olur, Kontrolden Çıkar,
3- Onlardan Sonraki Kuşak İntikam Hırsıyla Büyür, Tahtını Sallar.”

Çözüm olarak da şu nasihati verir:
“İnsanların Arasına Nifak Tohumları Ekeceksin,
Birbirleriyle Savaşınca Hakem Olarak Kendini Kabul Ettireceksin, Ama Anlaşmaya Giden Bütün Yolları Tıkayacaksın.”

Ne kadar tanıdık değilmi…

Süheyl ÇOBANOĞLU

 

 

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.