Küçük ve orta ölçekli şirketler

15 Nisan 2024 - 15:08

Küçük ve orta ölçekli şirketler

Küçük ve orta ölçekli şirketler
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2009 - 22:00

258 okuma
(Last Updated On: 31/08/2009)

Ulusal Müteahhit ve Esnaflar Odası ve Bulgaristan Küçük Boyutlu İşletmeler Birliği AB’nin fon kaynaklarının daha verimli değerlendirilmesi için 10 tedbir öneriyorlar. İki sivil toplum örgütü, söz konusu önlemleri şimdi önerdiler, çünkü bazı tedbirlerin hükümet tarafından Eylül ayında açıklanması beklenen yönetim programında yer almasını istiyorlar.

Ulusal Müteahhit ve Esnaflar Odası Başkan Yardımcısı Yosif Avramov’a göre Avrupa Biriliği’nin operasyonel programlarından Bulgaristan yararına 2007-2013 dönemi için ayrılan kaynakların sadece %1,2’ni kullanılmıştır. Avramov’a göre bu göstergeler endişe veriyor, çünkü bu gidişatın aynı yönde devam ettiği durumunda ülkemiz toplam 13,2 milyar leva (yaklaşık 7 milyar avro) olan paraların sadece %50’ni kullanabilecek. Memur hantallığı, farklı yönetmelikler arasındaki uyumsuzluk ve dilekçe verilme sürecinde ortaya çıkan engeller Avrupa kaynaklarının kullanımında en sık rastlanan sorunlardır. Ulusal Müteahhit ve Esnaflar Odası Başkan Yardımcısı Avramov, Kırsal Kalkınma Programı ve Avrupa Biriliği Rekabet Gücü Programı’nın küçük ölçekli işletmeler için oldukça önemli olduğunu belirtti. Avramov ayrıca şöyle konuştu:
“Projeleri yazmak, dilekçe formlarını doldurmak, proje öncesi araştırmalar yapmak ve teknik projeyi tasarlamak ile yükümlü olacak bir kamu şirketi veya bir kamu özel ortaklığı kurulmasını önereceğim. Verilere göre toplam 264 belediyenin %21’nde Avrupa projeleriyle ilgilenen uzmanlar bulunmuyor. Belediyelerin diğer %21’nde ise sadece bir uzman var, ki bu görevi belediye başkanı, belediye başkan yardımcısı ya da belediyenin sekreteri üstleniyor. Gerçekte ülkemizdeki belediyelerin neredeyse yarısında Avrupa Birliği projelerinden sorumlu memurlar yok. Bu belediyeler, becerileri henüz kanıtlanmamış danışmanlarla çalışıyorlar. Dolayısıyla da projeler onaylanmıyorlar. Ara ödemeler ile ilgili olarak 15 günlük bir ödeme süresinin belirlenmesini istiyoruz, çünkü bu ana kadar ödemelerde bir kaç aylık bir gecikme mevcuttur, hatta 5 ile 6 ay arasında bir gecikme söz konusudur.”
Ulusal Müteahhit ve Esnaflar Odası Başkan Yardımcısı Avramov’un sözlerine göre kamu denetimi ve Avrupa Programları kapsamındaki kaynakların kullanımının şeffaf olması için herkese açık bir bilgi çemberinin oluşturulması gerekiyor. Ulusal Müteahhit ve Esnaflar Odası ve Bulgaristan Küçük Ölçekli İşletmeler Birliği Parlamento’da, başbakan ve cumhurbaskanın huzurunda orta ve küçük boyutlu işletmeleri kapsayan krize karşı bir önlem paketi sunacaklar. Söz konusu önlemler arasında branş kuruluşlarıyla ilgili bir kanunu, yeni esnaf yasası, kamu özel ortaklığını kapsayan bir yasa tasarısının hazırlanması var. Ayrıca lisans ve izin rejimlerinin kolaylaştırılması öneriliyor. Ulusal Müteahhit ve Esnaflar Odası ve Bulgaristan Küçük Boyutlu İşletmeler Birliği’ne göre %20 KDV oranı 2010 yılına kadar değiştirilmemelidir, çünkü söz konusu vergiden elde edilen kaynaklar kriz koşullarında devlet bütçesine giren en istikrarlı gelirlerin payını oluşturmaktadır.

 

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    YORUM YAP

    YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

    DÖVİZ KURU

    BIST100
    DOLAR
    EURO
    BITCOIN
    ÇEYREK ALTIN
    GRAM ALTIN