DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21606860.33789%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Makedonyada hükümet değişikliği

ABONE OL
14/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ZORANNikola Gruevski’nin hükümetine, bir dizi istifa ve maliye bakanının görevden alınması sonrasında taze kan geldi.

SDSM yetkilisi Andrej Petrov parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, “Hükümetin yanlış ve ülke açısından zararlı olarak gördüğümüz genel rotası ve kilit politikalarının yaratıcısı bakanlar değil, Başbakan Nikola Gruevski’dir.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Parlamento, Başbakan Nikola Gruevski’nin hükümetinde Maliye Bakanı Trayko Slaveski’nin görevden alınmasını da içeren değişiklikleri 10 Temmuz Cuma günü kabul etti. Gruevski, Eğitim Bakanı Pero Stojanovski ve Tarım Bakanı Aleksandar Spasenovski’nin istifalarını da kabul etti.

İstifa dalgası, Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı İvica Bocevski’nin 30 Haziran’daki istifasının ardından geldi. Bocevski, görevdeki hükümete olan katkısının tamamen tükendiğini söyledi.

Spasenovski de ayrılışını bunun başbakanla partisi Makedonya Sosyalist Partisi arasındaki bir anlaşmaya uygun olduğunu söyleyerek açıkladı.

Ancak Slaveski istifa etmeyi reddetti. Parlamentoya konuşan Slaveski, maliye sektöründeki bir takım olumlu reformları öne sürdükten sonra “Gruevski’nin beni neden görevden aldığını bir gün öğrenmek isterim.” dedi.

Stojanovski, eğitim kurumlarını depolitize etme sözünü tutamadığını söyledi. Eski bakan, “İstifa nedenim kişisel ve bu sefer onları kendime saklayacağım. Bu gerginlik sona erip daha rahat bir ortama ulaştığımızda bu nedenleri açıklamayı umuyorum.” dedi. Gruevski yeni bakanları atamakta gecikmedi. Bocevski yerini New York University Üsküp uluslararası ve politika hukuk yardımcı profesörü Vasko Naumovski’ye bıraktı. Nikola Todorov yeni eğitim bakanı olurken, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ljupco Dimovski de tarım bakanlığı görevine getirildi.

Başbakan Yardımcısı Zoran Stavrevski görevinde kalıyor ve maliye bakanlığı görevini üstleniyor.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.