DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21103760.63607%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg Yunanistan’daydı

ABONE OL
17/02/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hammarberg_Yunanistan8-11 Şubat 2010 tarihlerinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Yunanistan’ı ziyaret etti. Adalet Bakanı, Vatandaş Koruma Bakanı dahil olmak üzere ulusal, uluslararası ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya gelen Hammarberg, sığınma ve mülteci ile azınlık hakları alanında Yunanistan’ın kaydettiği ilerlemeyi yerinde gözlemledi.

 

 

 

 

 

 

 

Azınlıkların insan haklarının korunması ile ilgili olarak Hammarberg,  Yunan makamlarının toplumdaki çeşitliliğe daha açık olmaları ve azınlık gruplarının kendini tanımlama temelinde kimliklerini ifade etmelerine izin verecek ek önlemler almaları gerektiğini ifade etti. Bu amaç doğrultusunda Hammarberg, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilgili kararlarının tam ve etkin olarak uygulanmasını ve Ulusal Azınlıkların Korunması İçin Çerçeve Sözleşme’nin onaylanmasının özellikle önemli önlemler olduğunu belirtti. Komiser, Yunan olmayan ailelerin Yunanistan’da doğan çocuklarının Yunan vatandaşlığı almasını kolaylaştırmayı amaçlayan vatandaşlık mevzuatında devam eden reform sürecinden memnuniyet duyduğunu belirtmekle birlikte reformun uzun süreli olarak ülkede ikamet eden kişilere yerel seçimlerde oy kullanma hakkı getireceğini not etti. Böylelikle Yunanistan’ın Avrupa standartları ile daha büyük bir uyuma doğru ilerleyeceğini ve göçmen kökenli kişilerin topluma artan katılımından yararlanacağını ifade etti. İnsan Hakları Komiseri Hammarberg, Yunan Hükümeti’nin sığınma ve polisin görevini kötüye kullanma konuları ile ilgili uzun süreli yapısal sorunlar ile mücadele edilmesinde gösterdiği iradeyi memnuniyetle karşılamakla birlikte sığınmacıların mülteci statüsü kazanma sürecinde yaşadıkları problemlerin devam ettiğini ifade etti. Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Thomas Hammarberg, 2009 yılında Yunanistan’da mülteci ve azınlık hakları ile ilgili iki rapor hazırlamış, bu raporlarda Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını da dile getirmiştir. Hammarberg’in Yunanistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında Yunanistan’ın AİHM’nin ilgili kararlarını tam ve etkin olarak uygulaması ile kastedilen AİHM’nin dernek kurma özgürlüğü ile ilgili olarak Yunanistan’ı mahkum ettiği üç karardır. Yunanistan’ın bu sorunu hala çözmemiş olması oldukça üzücü olmakla birlikte ülkenin prestijini zedelemektedir” açıklamasında bulundu.

Thomas Hammarberg’in konu ile ilgili açıklaması http://www.coe.int/t/commissioner/News/2010/100211Greece_en.asp

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.