DOLAR 32,1808 0.14%
EURO 35,0215 0.14%
ALTIN 2.433,81-0,59
BITCOIN 0%
İzmir
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi

ABONE OL
02/09/2020 13:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tika-arnavutlukİslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından yayımlanan, Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi” adlı 2 ciltlik kaynak kitap Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) desteği ile Arnavutçaya tercüme edilerek 2 bin adet basımı yapıldı. Çeşitli üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan ve hem yerli hem de yabancı okuyucular tarafından büyük ilgi gören eser, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Açılış programına IRCICA Başkanı Dr. Halit Eren, Tirana Koordinatörü Dr. Ali Özgün Öztürk, AIITC Başkanı Dr. Ramiz Zekaj ve eserin yayıma hazırlanmasında görev alan tarihçiler katıldı.
Osmanlı Devleti ve Medeniyeti hakkında bilgiler içeren bu eserin basımı ile Balkanlarda, Arnavutluk ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilerin bugüne kadar bilinmeyen yönleri ile ilgili bilimsel bir başvuru kaynağının araştırmacıların dikkatine sunulması, Osmanlı İmparatorluğu’nun medeniyet ve kültür değerlerinin tanıtılması, Osmanlı tarihi ile ilgili bazı kesimlerce yapılan yanlış bilgilendirmelerin önüne geçilmesi, Arnavutluk ve Türk halkı arasındaki bağların güçlendirilerek, bu milletlerin birbirlerinin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlandı.
Ekmeleddin İhsanoğlu, İlber Ortaylı, Feridun Emecen, Kemal Beydilli ve Halil İnalcık gibi bilim adamları tarafından Osmanlı medeniyetini teşkil eden unsurların kaleme alındığı eserle ayrıca, bölgede ve yabancı ülkelerde yaşayan Arnavutların, Osmanlı Medeniyeti hakkında bilimsel bir başvuru kaynağına kavuşması sağlandı.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.