DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2157988-0.05151%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Parlamento seçimlerine bakışımız

ABONE OL
15/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’da beklenen Parlamento seçimleri 05 Temmuz 2009 Pazar günü gerçekleşti. Son yılların en yüksek katılım oranı olan  %60,20 ile seçmen oyunu kullanmak için sandık başındaydı. Seçimlerde sürpriz varmıy dı ? sorusuna rahatlıkla yoktu cevabını verebilirim. Sandıktan büyük ölçüde beklenen sonuçlar çıktı. Üçlü koalisyon tarihe karışarak halkın isteği üzere  “değişim” çıktı.

Bu seçimlerde Bulgaristan halkı, ekonomik çıkmaza karşı cevabını sandıkta göstermek suretiyle,  yolsuzluklara  ve  mafya olaylarına karşı oy verdi. Parti liderlerinin seçim öncesi propagandalarında halkı bezdirmiş olan konuların üstüne gitme vaadini sadece Boyko Borisov vermişti. Bu konularda açık ve net konuştu. Bundan dolayı GERB partisi seçimlerin galibi olarak  çıkmayı başardı.

Yurt dışında kullanılan seçim sandıklarının galibi ise Hak ve Özgürlükler Hareketi  oldu.  HÖH/DPS, toplam oyların %63, 18’ini  almayı başardı. Aslında sormamız gereken diğer önemli bir konu ise, Bulgaristan Kırcaali bölgesinde katılımın geçen seçimlere oranla düşük olmasının sebepleri neydi?

Son iki seçimlerde Kırcaali’de HÖH  Parlamenter adayları arasında beşte beş oranında başarı elde etmişti.  Bu seçimlerde ise beş milletvekilinden ancak dördünü kazanabildi. Bulgaristan genelinde en düşük katılım % 48 ile Kırcaali bölgesindeydi.  Banko sanılan oyların başka partilere gidebileceğini defalarca yazmış, parti ileri gelenlerini geçmiş tecrübelerime dayanarak uyarmış, ancak  bu konuda eleştiriler bile almıştım.

Kırcaali seçim bölgesinde düşük katılımın yanısıra,  kullanılan oyların bir kısmının başka partiye kayması,  HÖH üyesi milletvekillerine tepki olarak değerlendirilebilir. Kırcaali bölge milletvekilleri seçmenlerden uzak kalmışlardı, aynı şekilde uzak kalmaya devam ederlerse gelecek seçimlerde son seçimlerin hayalleriyle yaşayabilirler.

Seçim sonrası siyasi partiler, Sofya NDK/Ulusal Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenlediler.  İlk değerlendirmeyi ise seçimin galibi GERB gerçekleştirdi. Bulgaristan’ın Başbakan adayı olan  Boyko Borisov, konuşmasının ilk sözlerini “ülkesinde yaşayan Müslümanların endişelenmelerine yer olmadığı, Müslümanlara ve Hıristiyanlara aynı mesafede olacağı” şeklinde açıkladı. Hükümet ortağı olarak kesin gözle bakılan Mavi Koalisyonun eşbaşkanı İvan Kostov’un ise  ülkede yaşayan azınlıklara pek hoş bakmadığı bilinmektedir.  Aynı zamanda, RZS/Nizam Adalet ve Kanun Partisinin lideri Yane Yanev ise  seçim kampanyalarında adeta Türk düşmanlığı sergilemişti.

Ülkede yaşayan Türkler ile Müslümanlar, ne kadar Başbakan adayı Boyko Borisov’un açıklamalarına inansa da,  diğer partilerin ileri gelenlerinin etkisi altında kalabilir endişesi daima olacaktır.

“BALKAN Günlüğü” gazetesi olarak, bu hassas konunun takipçisi olacağımızı,  GERB ileri gelenleri ve basın sözcüleri  ile temas halinde olmaya özen göstererek, Boyko Borisov’un menfi/müspet politikalarının kamuoyu ile yakından paylaşacağımızı şimdiden belirtmek isterim.

Bulgaristan’ın çifte vatandaşlık haklarından yararlanan,  Müslüman ve Türk bir gazeteci olarak, sürekli ilerlemesini istediğim ve vatandaşı olduğum  Bulgaristan’ın yeni kurulacak Hükümetine şimdiden başarılar dilemek suretiyle, tutarlı iç ve dış politika izlemesini umut ediyor ve bunu yürekten diliyorum.

 

www.ismettopaloglu.com

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.