"Hükümet Kdv oranındaki kararını tekrar gözden geçirmeli"

1 Aralık 2023 - 19:54

“Hükümet Kdv oranındaki kararını tekrar gözden geçirmeli”

“Hükümet Kdv oranındaki kararını tekrar gözden geçirmeli”
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2009 - 22:00

249 okuma
(Last Updated On: 02/08/2009)

nacisahinHükümetin inşaat sektöründeki KDV indirimini devam ettirmemesi kararının sektördeki dönemsel hareketliliği sekteye uğrattığına değinen RUMELİSİAD Başkan Yardımcısı Naci Şahin, “Ekonomik durgunluğa çare arayan hükümet inşaat sektörünü KDV indiriminin dışında bırakarak adeta ayağına kurşun sıkıyor” dedi.

 

 

 

 

 

Kürsel mali kriz dolayısıyla hükümetin bazı sektörlerde aldığı KDV indirimi kararlarının uzatılmasının olumlu sonuçları olduğunu ancak KDV indiriminden inşaat sektörünün çıkarılmasının altında yatan mantığı anlamakta güçlük çektiğini belirten Rumelili Yönetici İş Adamları ve Sanayicileri Derneği (RUMELİSİAD) Başkan Yardımcısı Naci Şahin, “İnşaat sektöründe yaz aylarında dönemsel olarak yaşanan canlanma bu yıl beklenilen ölçüde olmadı. Bunda en büyük etken hükümetin bazı sektörlerde gittiği KDV indiriminden inşaat sektörünü çıkarmasıdır. İlk önlem paketinde mobilya ve otomotiv sektörleriyle beraber inşaat sektöründe de KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmişti. Bu kararın sektörümüzde çok ciddi geri dönüşleri oldu. Ancak KDV oranlarındaki indirimin uzatılması sırasında inşaat sektörünün kıararın dışında kalmasını büyük bir hayretle gördük. Yaz başında alınan bu kararın ardında sektörün dönemsel olarak canlanacağının hesap edildiğini anlayabiliyoruz. Ancak hükümetin hesabı tutmadı. Sektörde beklenen yaz canlılığı yerini önünü görememenin ürkekliğine ve dışlanmışlığın hayal kırıklığına bıraktı” şeklinde konuştu.

NACİ ŞAHİN: “CANLANMANIN ANAHTARI İNŞAAT SEKTÖRÜ”

İnşaat sektörünün emek yoğunluklu sektörlerin başında geldiğine dikkati çeken Şahin şunları aktardı:

“Sektörümüz emek yoğun sektörlerin başında gelmesi sebebiyle istihdama direk katkısı olan, canlandığı andan itibaren de istihdamı arttıran bir sektör. Bunun dışında etkilediği 30’u aşkın sektörle de ekonominin en çok yük çeken lokomotiflerinden birisi. Türkiye’deki ekonomik tabloyu inşaat sektörüne bakarak kolaylıkla anlayabiliriz. Hükümetimiz inşaat sektöründe bizim göremediğimiz hangi iyileşmeyi gördü ki krize karşı aldığı KDV indirimi paketinden inşaat sektörünü çıkardı.” Türk ekonomisinin canlanmasının yolunun inşaat sektörünün canlanmasından geçtiğine vurgu yapan Naci Şahin, KDV indirimi uygulanan birçok sektördeki hareketliliğin inşaat sektöründeki canlanmaya sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyleyerek şu görüşlere yer verdi: “Gerçekten alınan kararları anlamakta zorluk çekiyoruz. Talep çarklarını en çabuk döndüren inşaat sektörüdür. İnsanlar yeni bir ev aldıktan sonra beyaz eşyalarını ve mobilyalarını yenileme yoluna gider. İnşaat sektörünün önünü açmayan önlemler alarak mobilya, beyaz eşya ve elektronik eşya sektörlerinde ne denli bir talep artışı yakalanabilir. Keza İnşaat sektörünün 30’u aşkın alt sektörü tetikleyici ve ayakta tutucu etkisini de göz önüne aldığımızda tablo ortaya daha net çıkıyor.”

ŞAHİN: “YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER HÜKÜMETTE YANLIŞINDAN DÖNECEKTİR”

İnşaat sektörünün içerinde 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösterdiğini anımsatan Başkan Yardımcısı Şahin, “Sektörün içerindeki tüm aktörlerle KDV indiriminden muaf tutulmanın inşaat sektörüne verdiği zararları konuşma ve durumu masaya yatırma olanağına sahip olduk. Sektörün tüm temsilcilerinin ortak görüşü hükümetin yaptığı yanlış hesaptan dönerek KDV oranını tekrar yüzde 8’e düşürmesidir. Bursa’nın büyük bir kaçak şantiyeye dönüşmesinde KDV oranının düşürülmemesi de tetikleyici unsur oldu. Yanlış hesap Bağdat’tan döner, hükümetten yaptığı yanlıştan dönmesini bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    YORUM YAP

    YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

    DÖVİZ KURU

    BIST100
    DOLAR
    EURO
    BITCOIN
    ÇEYREK ALTIN
    GRAM ALTIN