DOLAR 32,1841 0.15%
EURO 35,0461 0.17%
ALTIN 2.426,18-0,12
BITCOIN 2205123-0.13473%
İzmir
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sirkeli Belediye Meclisi, BAKEŞ’e desteğini yineledi

ABONE OL
02/09/2020 12:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sirkeli-Meclisi27 Ağustos 2009 tarihinde Sirkeli Belediye Meclisi, Batı Trakya Azınlık Kültür ve Eğitim Şirketi(BAKEŞ)’nin Domruköy’de bir azınlık ortaokulu inşa etme talebi ile ilgili başvuruyu görüştü.

 

 

 

 

Oybirliği ile alınan kararda Sirkeli Belediye Meclisi üyeleri, Lozan Anlaşması’na uygun olarak Sirkeli bölgesinde devlet okulu değil azınlık okulu yapılmasını talep ettiler. Birlik’in sayfalarına taşıdığı haberde Sirkeli Belediye Başkanı Hasan Kaşif, bölge çocuklarının cahil kalmalarını istemediğini ifade ederek bölgeye öncelikle bir azınlık okulu yapılmasını talep ediyor.

Devlet değil Azınlık okulu!

Sirkeli Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasında Belediye Meclisinin BAKEŞ tarafından belediye sınırları içerisinde yapmak istediği iki dilli azınlık ortaokulunun inşa edilmesine verdikleri olumlu desteğin aynen devam ettiği belirtiliyor. Ayrıca Sirkeli Belediye Meclisi’nin Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği’nin BAKEŞ’in talebini üçüncü kez reddetmesi ile ilgili karara yönelik itiraz dilekçesini sunacakları açıklamada belirtiliyor. Konu ile ilgili olarak Belediye Başkanı Hasan Kaşif, BAKEŞ’i bölgenin imar projesi kapsamına dahil edilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya davet ederek her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Hasan Kaşif, Sirkeli Belediyesi ile ilgili olarak basında yer alan bazı eleştiri ve yorumları ile ilgili olarak yapılan yorumların ve getirilen eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek böylesi haberleri kınadığını söyledi. Bununla birlikte anaokullar ile ilgili açıklama yapan Kaşif, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belediye sınırları içerisinde dört köyde anaokulu yapılması için Sirkeli Belediyesi’nden görüş ve yardım istediklerini ancak Belediye’nin okulların ancak Türkçe ve Yunanca olmak üzere iki dilde eğitim vermeleri durumunda bahse konu okulların açılmasına destek vereceklerini açıkladıklarını belirtti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “18 Ağustos 2009 tarihinde Sirkeli Belediyesi ile Mehrikoz nahiyesi arasında yapılacak çalışma ile ilgili Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis’in gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşulanların etkisi devam etmektedir. Böylesi bir ortamda Sirkeli Belediye Meclisi’nin BAKEŞ’e desteğini yinelemesi anlamlıdır. Sirkeli Belediyesi sınırları içerisinde Domruköy’de yapılmak istenen okul, Türk Azınlık’a ait bir okul olacaktır. Bölge Genel Sekreterliği çeşitli gerekçeleri ileri sürerek BAKEŞ’in talebini reddetmektedir. Benzer şekilde iki dilli azınlık anaokullarının açılması ile ilgili Türk Azınlık’ın defalarca yinelediği talebi görmezden gelinmeye devam etmektedir. Bu koşullarda Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın Sirkeli Belediyesi sınırları içerisinde dört köyde anaokulu kurulması Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim alanında özerk yapısını iyiden iyiye yok etmeye yönelik bir girişimdir” açıklamasında bulundu.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.