DOLAR 32,2096 0.02%
EURO 35,0013 0.3%
ALTIN 2.453,36-0,32
BITCOIN 2234878-0.49337%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Sormuşlar…

ABONE OL
07/09/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir bilgeye sormuşlar:”Neden küresel ısınma yaşanıyor?”Cevap vermiş:”Günümüzde insanlar birbirlerine karşı çıkarcı, ikiyüzlü, maskeli;özetle çok soğuk davrandıkları için, Allah denge sağlansın diye dünyayı ısıtıyor. Ne zaman insanlar arasında sıcaklık, samimiyet, dostluk artarsa Allah da yerküremizi eski haline çevirir.”
Bir bilgeye sormuşlar:”Aşırı şişmanlık(obezite) neden yaygınlaşıyor?” Cevap vermiş:”Akıllar, kalpler, ruhlar gerekli ölçüde doyurulmadığı; hatta bazıları acından öldüğü veya ölüm noktasına geldiği için midelere yüklenme yapılıyor. 1ltlik hacme sahip mideler onlarca litrelik yiyecek ve içecekle dolduruluyor. Midenin gıdası olur da, ruhun gıdası olmaz mı? Akıllar, kalpler, ruhlar doyuruldukça şiş göbekler inecektir!”
Bir bilgeye sormuşlar:”Aşırı kızgın sinirli tipler neden artıyor?” Cevap vermiş:”Konuşup dertleşme, sohbet etme, kitap okuma paylaşma, gibi deşarj olma yol ve alışkanlıklarını televizyon iptal ettiği için insanlar içlerini dökecek fırsat bulamıyor; yalnızlaşıyorlar. Meydana gelen duygusal ve sinirsel yığılma aşırı kızgınlığa dönüşüyor; bir anda tepesi atarak ağzını açıp gözünü yuman kişi, içini dökmek adına fırtınalar koparıyor. Halbuki anlatacakları zamana yayılsaydı ve gün içindeki belli saatlerde deşarj olabilseydi bir anda bu kadar şeyi sayıp dökmeyecek, terör estirmeyecekti.
Bir bilgeye sormuşlar:”Okumaktan niçin zevk alamıyoruz?” Cevap vermiş:”Yiyeceğiniz şeylerin mümkün olduğunca en iyisini, lezzetlisini, kalitelisini, bozulmamışını, kokmamışını, olgununu, tavsiye edilenini seçtiğiniz halde okuyacağınız şeylerin en iyisini, faydalısını, ilgi alanınıza ve baskın yeteneğinize uygun olanını seçmediğiniz için! DAMAK zevkinizi düşündüğünüz kadar DİMAĞ zevkinizi düşünmezseniz yiyip içtiğinizden zevk alırsınız ama okumaktan zevk alamazsınız!”
Bir bilgeye sormuşlar:”İyi yolda doğru istikamette olduğumuzu nasıl anlarız?”Cevap vermiş:”Hedefe ilerlerken ikiyüzlü davranmak zorunda kalmıyorsanız iyi yoldasınız demektir.
Bir bilgeye sormuşlar:”Bilgeliğiniz süresince eşinizden nasıl bir destek görüyorsunuz?”Cevap vermiş:”Çalışırken beni rahat bırakıyor!”
Bir bilgeye sormuşlar:”her şeye felaket gözlüğüyle, olumsuz bakış açısıyla yaklaşanların asıl problemi nedir? Cevap vermiş:”Baktığı pencerenin nereye açıldığı önemli;kimininki gül bahçesine açılır, kimininki ahıra…”
Bir bilgeye sormuşlar:”Günümüzde bazı kavramların doğru ve gerçek tanımı yapılamıyor. Neden?”Cevap vermiş:”Kimin kime göre tanımladığı önemli. Yeni durulan yer ve bakılan pencere… Bolu Bey ine göre Köroğlu hıyanetin odağıdır, halka göre kahraman!”
Bir bilgeye sormuşlar:”Duanız makbul olsa gerektir. Bizim için dua ediyor musunuz?” Cevap vermiş:”Size bakıyorum, memleket için dua ediyorum!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.