İsrail Büyükleçisinden bölgeye yatırım sözü

15 Nisan 2024 - 15:48

İsrail Büyükleçisinden bölgeye yatırım sözü

İsrail Büyükleçisinden bölgeye yatırım sözü
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2009 - 22:00

199 okuma
(Last Updated On: 31/07/2009)

gabbyİsrail’in Türkiye Büyükelçisi olarak yaklaşık 15 ay önce göreve atanan, Bergama doğumlu olan ve 4 yaşına kadar Bergama’da yaşayan Gabby Levy Doğduğu topraklara büyükelçi olarak  yaptığı ikinci ziyaretinde Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman’ı ziyaret etti

 

 

 

 

 

Bergama Ticaret Odasına yaptığı ziyarette odanın fahri üyesi olduğunu ifade eden Levy’e BERTO Başkanı Melih Kahraman “Bölgede Kuzey Ege Limanı başta olmak üzere Seracılık ve kömür konusunda önemli gelişmeler olduğunu söyleyerek İsrailli işadamlarının Bergama’ya ve bölgeye yatırım yapmasını istediğini söyledi. Bölgenin altyapı ve kaynaklarını İsrail’in sermayesi ve teknolojisi ile birleştirmek istediklerini söyleyen BERTO Başkanı Kahraman özelikle tarım konusunda İsrail ile önemli yatırımlara girişebileceklerini söyledi. Büyükelçi Levy Bu konuda Bergama ve bölgeye yardımcı olmak çok istediğini ve Ankara’ya gidince Ticari Ataşesine, İsrailli işadamları ile bu konuda temasa geçmesi için talimat vereceğini söyledi.
MELİH KAHRAMAN “İSRAİLLİ İŞADAMLARI BÖLGEMİZE YATIRIM YAPSIN”
Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’ten sonra Bergama Ticaret Odasına geçen Gabby Levy, Ticaret Odasında Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman ve Yönetim Kurulu Üyelerince karşılandı.
Bergama Ticaret Odasının 1925 yılında kurulduğunu ve Büyükelçi Levy’nin Babasının  üyeleri olduğunu söyleyen Melih Kahraman “Sayın Levy’de bizim fahri üyemizdir Ankara ziyaretimizde kendisine fahri üyelik kartını vermiştik deyince Büyükelçi cüzdanından kartı çıkarıp gösterdi.
BERTO Başkanı Melih Kahraman “İsrail ve Türkiye’nin tarih boyunca hep dost olduğunu ve dost kalmak istediğini söyleyerek, Bölgede önemli gelişmeler olduğunu ve bu gelişmelere İsrailli işadamlarını duyarsız kalmaması gerektiğini ve bölgeye yatırım yapmasını istediklerini” söyledi.
Bergama’yı önemseyeni, Bergama’nın da çok sevdiğini belirten BERTO Başkanı Kahraman “Özellikle tarım konusunda İsrailli işadamları ile ortak çok şeyler yapacağımıza inanıyorum” dedi.
Bölge toprağına, İsrail’in teknolojisi ve bilgisini istediklerini ifade eden Kahraman “Özellikle Bergama ve Dikili’de seracılık konusunda çok önemli gelişmeler olduğunu ülkenin en büyük serasının Bergama’da kurulduğunu ve Türkiye’deki modern seralarını üçte bölgede bulunduğunu”  hatırlatarak “Bölge iklimi ve jeotermal enerjisi ile sera yatırımına çok müsait ve hızla yatırım alıyor. İsrailli işadamlarının da buraya yatırım yapmak isteyeceklerine inanıyorum” dedi.
Bölgede önemli gelişmeler olduğunu vurgulayan Melih Kahraman “Ağustos ayında ihaleye çıkacak olan Kuzey Ege Limanı dünyanın 11. büyüklüğünde bir ihracat limanı olacak hemen onun yanı başına 1200 dönümlük bir yat inşa tersanesi yapılacak. Ayrıca Kınık havzamızda 1 milyar ton kömür rezervi tespit edildi.  Bu kaynaklar işletilirken bölgeye birde termik santralı kurulacak” dedi
İsrail Sermaye ve Bilgisini bölgede görmek istediklerini söyleyen Melih Kahraman dostluğumuzu ticaret ile de pekiştirmek istiyoruz” dedi
Büyükelçi Levy “Ankara’ya dönünce ticari ataşemize,  İsrailli işadamları ile temasa geçmesi için talimat vereceğim” dedi
Ziyaret bitimi BERTO Başkanı Kahraman Büyükelçi’ye  Zeus Sunağı kabartmalı bir plaket hediye etti.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.