DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sırbistan ile statü görüşülmeyecek

ABONE OL
02/09/2020 13:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fatmir-Sejdiu---1Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu  Prizren’in doğusunda çoğunlukta Boşnakların yaşadığı Aşağı Ljubinje ve Reçane’yi ziyaret etti.  Jupa yöresini ziyaret eden Başkan Fatmir Sejdiu, VAKAT Başkanı ve Milletvekili Džezair Murati, Milletvekili Sadik Idrizi  ve 3 bakan Boşnak bakan yardımcıları Raif Elezi, Usmen Baldži i Ćemailj Smailji ve kalabalık halk tarafından Aşağı Ljubinje’de karşılandı.

 

 

 

 

 

Boşnakların Kosova’da kendilerini güvende hissettiklerini, topluma entegre olduklarını belirten Boşnak liderleri, ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle çoğunun Kosova dışında yaşamak zorunda kaldığını vurguladılar.

Boşnakların Kosova’yı vatan olarak bildiğini ve kalkınmasına katıksız yardımcı olduğunu söyleyen VAKAT Başkanı Džezair Murati, Kosova kurumlarından da aynı şekilde davranılması beklentisinde olduklarını ifade etti.

Ademi merkeziyet süreci konusunda konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Reçane’nin de belediye statüsü kazanmasının öngörüldüğünü belirtti. Ancak bunun kısa zamanda olmayacağını vurgulayan Sejdiu, Sırplarla bu konuda anlaşmazlıkların sürdüğüne işaret ederek “Paşalık”ların kurulmasına izin verilmeyeceğine dikkati çekti. Boşnakların toplumla bütünleştiğine işaret eden Sejdiu, Boşnaklara ileride de kurumsal desteğin eksik olmayacağını belirtti.

Bölge ülkeleri ile sınırların liberalleşmesi, ekonomi, enerji ve organize suçlar konularında işbirliği için Kosova’nın hazır olduğunu belirten Başkan Sejdiu, sadece statü konusunun görüşülemeyeceğini vurguladı. Kosova bağımsızlığını tanıyan ve destekleyen ülkelere teşekkürlerini ifade eden Fatmir Sejdiu, dost ülkeler sayesinde Kosova Cumhuriyeti’nin AB ve NATO üyesi de olacağını inancını belirtti.

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.