DOLAR 32,1841 0.15%
EURO 35,0461 0.17%
ALTIN 2.426,18-0,12
BITCOIN 2205123-0.13473%
İzmir
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkmen Lider Berdimuhamedov, Bulgaristan’a Gidiyor

ABONE OL
02/09/2020 12:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gurbanguli-BerdimuhamedovTürkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Bugün Bulgaristan’a İlk Ziyaretini Gerçekleştiriyor.

 

 

 

 

 

Bu Ziyaret, Hem Türkmenistan-bulgaristan İlişkileri Açısından Hem de Türkmenistan-avrupa Birliği İlişkileri Açısından Ayrı Bir Önem Taşıyor.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün Bulgaristan’a ilk ziyaretini gerçekleştiriyor. Bu ziyaret, hem Türkmenistan-Bulgaristan ilişkileri açısından hem de Türkmenistan-Avrupa Birliği ilişkileri açısından ayrı bir önem taşıyor.
Türkmen lider Berdimuhamedov, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un davetlisi olarak bugün Sofya’ya gidiyor. Bulgar Cumhurbaşkanı Parvanov’un geçen yılın Aralık ayında Türkmenistan’a yaptığı ziyaret ile iki ülke arasındaki ilişkiler yeni bir ivme kazanmıştı.
Sofya ziyaretinde Bulgar Cumhurbaşkanı Parvanov ile görüşecek olan Berdimuhamedov’un iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik konuları ele alması bekleniyor. Türkmenistan ile Bulgaristan arasında çeşitli düzeyde 7 anlaşma imzalandı. Türkmenistan, Bulgaristan’a petrol ve doğalgaz, tarım ürünleri ihraç ederken, bu ülkeden kimya sanayisi ve gıda ürünleri, teçhizat, ilaç ve ulaşım araçları ithal ediyor.
Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı’nın 1 Temmuz 2009 tarihli verilerine göre, Türkmenistan’da Bulgar sermayeli 9 şirket faaliyet gösteriyor. Bulgar şirketleri, Türkmenistan’da 20 proje üslendi.
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un geçen yıl Aralık ayında Aşkabat’a gerçekleştirdiği ziyaretin ana gündemi enerji konusu oluşturmuştu. İki ülke arasında enerjide iyi niyet anlaşması imzalanırken, Bulgar lider Parvanov, Nabucco projesi hayata geçinceye kadar Türkmenistan’dan 2 milyar metreküp doğalgaz satın almak istediklerini dile getirmişti.
Bu arada, geçen yıl Bulgaristan Cumhurbaşkanı Türkmenistan ziyaretinden önce Türkiye’yi ziyaret etmişti. Türkmen lider Berdimuhamedov’un ise bu defa Bulgaristan’dan sonra Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.