DOLAR 32,1921 0.17%
EURO 35,0774 0.27%
ALTIN 2.426,11-0,12
BITCOIN 2202071-0.06027%
İzmir
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Ulu Önder’in ATATÜRK’ün baba evinin onarılıyor

ABONE OL
02/09/2020 13:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kocack-koyuMustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Kocacık (Koca Cenk)Türk köyündeki doğum evinin temelden onarımı için Makedonya Kültür Bakanlığı tarafınca hazırlanan projenin hayata geçirilmesini takdirle karşıladığını söyledi.

 

 

 

Makedonya’nın Merkez Jupa Belediyesine  bağlı Kocacık köyündeki Atatürk’ün baba evini onarım projesi hayata geçiriliyor.
Ulu Önder’in baba evinin onarımı için düzenlenen temel atma törenine  Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska-Milevska  ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ve beraberindeki  heyet üyelerinin yanı sıra Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ramazan
Çokçelik ve İkinci Katip Sulin Aykut, Merkez Jupa Belediye Başkanı Mazlum Hasan,  Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) lideri Kenan Hasip ile çok sayıda aydın  katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, yaptığı  konuşmada, Makedonya’nın, Atatürk’ün baba evinin onarılması yönünde hazırladığı  projeyle iki ülke arasındaki samimi dostluğa özel önem verdiğini kanıtlamış  olduğunu belirtti.
Gül, Türkiye’nin baştan beri Makedonya’nın bağımsızlığını desteklediğini  ve bu ülkeyi anayasal adıyla ilk tanıyan ülke olduğunu kaydetti.  Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Kocacık (Koca  Cenk)Türk köyündeki doğum evinin temelden onarımı için Makedonya Kültür Bakanlığı  tarafınca hazırlanan projenin hayata geçirilmesini takdirle karşıladığını  kaydeden Gül, Atatürk’ün baba evinin önemli bir müze olacağını ve turistler için çok cazip bir mekan olacağını belirtti.
Bu arada, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska–Milevska ile  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül arasında yapılan  görüşmede, Türkiye ile Makedonya arasında kültürel işbirliği konusunun ele  alındığı, bu bağlamda 2010 yılında İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması  dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerine Makedonya’nın da katılımının  değerlendirildiği belirtildi.
Kançeska–Milevska, Türkiye Kültür Bakanlığı tarafınca kendilerine  sunulan davetiyeyi memnuniyetle kabul ettiklerini, Makedonya’nın İstanbul;da kendi kültürel değerlerini tanıtması yolunda iyi fırsata sahip olacağını  bildirdi.

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.