DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21591700.33468%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Urla sokaklarında piyano sesleri yükseliyor

ABONE OL
03/09/2020 00:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

urlaUrla’da, 1922 öncesi sokakları saran müzik sesleri tekrar yükselmeye başladı. Biri piyanist, diğeri mimar iki kızkardeş Urla’da birlikte sahip oldukları Rum evini aynı amaç için kullanmaya karar verdiler.

 

 

 

 

 

Piyanist kardeşin uzun yıllardır hayali olan Müzik Akademisi idealini mimar kardeşin de desteklemesi ile bina onarılmaya başlandı. 130 yıllık olduğu sanılan koruma altındaki tarihi yapının onarımı uzun zaman aldı. Yaz ve kış ayları boyunca faaliyetleri sürecek UMA Urla Müzik Akademisi 25 Haziran 2009’da fagot master-class’ı (ustalık sınıfı) ile açıldı. Akademi profesyonel müzisyenlerin, usta müzik elçileriyle buluşmalarını ve sanatlarında aşama kaydetmelerini sağlamayı, parlayan yeteneklere yol gösterici olmayı ve ev konserleri yapmayı amaçlıyor.

İnci Coşkuner ve Sedef Tunçağ kardeşlerin kurduğu Urla Müzik Akademisi ilk etkinliğini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Fagot Grup Şefi Tolga Alpay ve öğrencilerinin fagot dinletisiyle gerçekleştirdi. Fagot hocaları Tolga Alpay eşliğinde ilk master-class’a katılan Tuğçe Palabıyık, Alp Özdemir, Oğuzhan Güner, Beliz Ermiş ve Merve Kuşoğlu etkinlikte fagotla solo eserler seslendirirken Tolga Alpay ve öğrencileri 6 fagot için yazılmış Haydn’ın sürpriz senfonisinin andante bölümünü sundular. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Görevlisi Andrée Sommer piyanosuyla öğrencilere eşlik etti.

Urla Müzik Akademisi’nin amacının Türkiye’deki konservatuarlarda öğrenim gören veya mezun olmuş öğrencileri daha iyi seviyelere getirmek olduğunu vurgulayan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Fagot Grup Şefi Tolga Alpay, akademinin bu yıl ilk defa etkinliklere ev sahipliği yaptığını ve yaz süresince çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceğini söyledi.

Tolga Alpay’ın Urla Müzik Akademisi’nde 6 gün süren fagot ustalık sınıfı, fagot çalışmalarının yanında kamış yapım atölyesini de içeriyordu. Master-Class’a katılan öğrenciler kamış yapım atölyesinde öğrendikleri teknikle kendi enstrümanlarına kamış yapma imkanı buldular ve kendi ürettikleri kamışlarla çalıştılar

Fagot dinletisiyle ilk etkinliğini gerçekleştiren Urla Müzik Akademisi yaz programı şöyle;

13–17 Temmuz 2009

Andras Adorjan (Münih Müzik Yüksekokulu – Flüt)

28 Temmuz – 2 Ağustos 2009

Hansjörg Schellenberger (Berlin Filarmoni Orkestrası – Obua)

10 – 15 Ağustos 2009

Heidi Litschauer (Salzburg Mozarteum Üniversitesi – Viyolonsel)

23 – 29 Eylül 2009

Guy Dangain (Convervatoire National Superieur de Musique de Paris – Klarnet)

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.