DOLAR 32,8475 -0.02%
EURO 35,7075 0.05%
ALTIN 2.558,640,54
BITCOIN 2201518-0.43291%
İzmir
40°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

137 okunma

Yunanistan, AB ve IMF ile masaya oturdu

ABONE OL
21/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

adddy_pame_grev_yunanistan21 Nisan 2010 tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu ile Yunanistan, yardım paketinin ayrıntılarını görüşmek için toplandılar. İzlanda’da yaşanan volkanik patlama nedeni ile Pazartesi’den Çarşamba’ya ertelenen görüşmeler Çarşamba günü başladı. On gün sürecek müzakerelerde acil yardım paketi için verilmesi planlanan kredilerin koşulları ve faizleri görüşülecek. Aynı günde Yunanistan’da Kamu Çalışanları Sendikası (ADEDY) ve Mücadeleci Sendikalar Birliği (PAME) 24 saat sürecek greve giderek Atina’da gerçekleştirecekleri iki farklı eylemde hükümetin ekonomik tedbir politikasını protesto ediyorlar.

 

 

 

 

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre yaklaşık 30 milyar avro olan acil yardım paketine karşılık olarak hükümet, dış yardım almadan ekonomik krizden çıkmakta kararlı görünüyor. Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden resmi olarak mali yardım talep etmemiş olması hükümetin ekonomik istikrar ve gelişme programının başarı ile uygulanması durumunda ülkenin dış borç olmaksızın krizden kurtulacağına kesin gözü ile baktıklarını doğruluyor. Ancak Amerika’nın Sesi’ne göre hükümet tarafından açıklanan ek önemlere karşın borç ödemelerinde zorlanan hükümetin Mayıs sonuna kadar yaklaşık 15 milyar ödeme yapması gerekiyor. Yunanistan’ın borçlarını ödeyemeyecek duruma gelme endişe ise avro bölgesini olumsuz etkileyeceğinden Avrupa Birliği, kısa dönemde nakit sıkıntısının aşılmasını için Yunanistan’a düşük faizli kredi vermeye hazırlanıyor. Yunanistan’ın resmi olarak talep etmesi durumunda verilecek kredinin faiz oranının yüzde 5 gibi yüksek bir rakam olmasına rağmen bu oran piyasalardan borçlanma durumunda çok daha yüksek bir rakama ulaşıyor.

Ülke yeniden grevde

Yunan Hükümeti’nin kredi görüşmelerine devam ettiği günde ise ülkede ADEDY ve PAME 24 saat sürecek greve gitti.  İşsizlik oranının yüzde 11’e yükseldiği bir dönemde sendikalar hükümetin kemer sıkma politikasını protesto etmek amacı ile bir gün süreli greve gittiler. İş bırakma eylemi kapsamında ADEDY, Atina’da Klafmonos Meydanı’nda toplanırken, 48 saat süreli olarak greve giden PAME ise şehir merkezinde Syntagma’da toplanıyor. Grev nedeni ile kamu çalışanları işbaşı yapmazken hastanelerde ise yalnızca acil servis hizmet veriyor. Liman ve gemi çalışanlarının da greve gitmesi nedeni ile ise adaların büyük bir bölümüne yolcu taşımacılığı yapılamıyor.

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.