DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan Ege’de Petrol arayacak

ABONE OL
02/09/2020 15:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Hacidakis, ülkesinin Ege Denizi’nde petrol ve doğal gaz araştırma ve çıkarma çalışmaları başlatacağını açıkladı. Hacidakis, Atina’da yayımlanan Elefterotipia gazetesinde yayımlanan demecinde, “Bu konuda yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını ve bunun yılsonuna kadar parlamentoya getirileceğini” belirtti.

Yeni yasal düzenlemenin, 1990 yılından beri geçerli olan yasal çerçevenin yatırımcılar için daha çekici duruma getirilmesi amacıyla, AB hukuk kurallarına uyumlu ve ve çağdaş çevre hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlanacağını ifade eden Hacidakis, “Daha basit şekilde söyleyeyim, son gelişmeleri de göz önüne alarak, ’açık kapı’ denilen modeli benimsemek istiyoruz” dedi.

Hacidakis, hidrokarbon araştırmalarının Ege’nin hangi bölgelerinde yapılacağı konusunun ise “ilgili tüm parametrelerin dikkate alınması için, bu bölgelerin Ekonomi, Dışişleri, Kalkınma ve Çevre bakanlıklarından oluşan dörtlü bir komisyon tarafından belirleneceğini” söyledi.

Türkiye’nin bu konudaki itirazlarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Hacidakis, “Yunanistan’ın egemenlik haklarından ve bu konuda açıkça tavır almaktan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini” söyledi.

Hacidakis, “Araştırmalar, eldeki veriler ve ülkenin öncelikleri göz önüne alınarak yapılacak. Diğer bir deyimle, araştırmalarda petrol bulma olasılığı, çevrenin korunması ve tabii ki dış politika faktörü dikkate alınacak” diye konuştu.

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.