DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2157988-0.05151%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan erken seçime gidiyor

ABONE OL
02/09/2020 15:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

K-Karamanlis2 Eylül 2009 tarihinde Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı ziyaret ederek erken seçim için parlamentoyu feshetmesini isteyeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

Tüm televizyon kanallarının canlı yayın ile ekranlara taşıdığı konuşmasında Karamanlis, uluslararası ekonomik kriz nedeniyle zor kararlar alınması gerektiğini, bunlardan birinin de erken seçim olduğunu söyleyerek ülkesinin erken genel seçime gideceğini açıkladı. Karamanlis, “Ülkemiz ekonomik açıdan kritik bir dönemden geçiyor. Bu güç kararların derhal alınması gerek, çünkü tehlike büyük. Maalesef kolay bir çıkış yolu yok. Bu kararları derhal almak ve ülkemizin geleceği için uygulamak zorundayız. Bu nedenle, halktan yetki almak gereğinin doğduğu kanısındayım” dedi. Erken genel seçime gidilmesi kararını sorumluluk içinde aldığını söyleyen Karamanlis, Yunanistan’ın kritik bir dönemden geçtiğini ifade ettiği konuşmasında gelecek iki yılın çok zor ve kritik geçeceğini ifade etti.

Başbakan Karamanlis seçim için tarih vermemekle birlikte bugün, erken genel seçimin 4 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı. 14 Eylül 2007’de yapılan seçimlerde yeniden iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi (YDP), seçimi beş puan farkla kazanmıştı. YDP, ekonomik kriz nedeni ile ekonomik durumun sürekli kötüye gitmesi ile halk desteğini kaybetmiş, muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalmıştı. Aralık 2008’de yaşanan şiddet olayları ile iyiden iyiye destek kaybeden YDP için son nokta ise Ağustos 2009’da Atina’da çıkan büyük orman yangını oldu. Yangına zamanında gerekli müdahale etmemekle suçlanan YDP, yapılan kamuoyu yoklamalarında PASOK’un 6,4 puan gerisine düşmüş görünüyor.

Habipoğlu: Hükümet çağdaş Avrupai azınlık politikasının içini dolduramadı

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Karamanlis’in ülkesinin erken genel seçime gideceği yönündeki açıklaması sürpriz bir karar değildir. Eylül 2007’de ikinci kez iktidara gelen YDP, halk desteğini yitirmiş, iç politikada başarısız olmuştur. Ekonomik krizin ortasında erken genel seçime gidecek Yunanistan’da iktidara gelecek siyasi parti, pek çok problemin yükünü de devralacaktır” açıklamasında bulundu. Habipoğlu,  “Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik olarak ilan edilen “çağdaş Avrupai azınlık politikası”nın içi doldurulamamış, aksine YDP döneminde Türk Azınlık’a yönelik tutum sertleşmiştir. Erken genel seçimin ardından Türk Azınlık için durumun iyiye gideceği yönünde ciddi endişelerimiz var. Mevcut siyasi sistem, tam ve etkin siyasi katılıma izin vermemektedir. Bağımsız adaylar için yüzde 3 ülke seçim barajının uygulanması Türk Azınlık üyelerini siyasi sistemde yer alan partilerden aday olmaya mecbur kılmaktadır. Böylesi bir siyasi sistemde sorunların çözümüne yönelik devamlı ve kalıcı gerçek bir diyalogun oluşturulmasını beklemek iyimser bir yaklaşım olacaktır. Buna rağmen mevcut siyasi partilerden aday olarak sorunların çözümü için Türk Azınlık, Meclis’te mücadelesini sürdürecektir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.