DOLAR 32,2248 0.13%
EURO 35,0300 0.35%
ALTIN 2.449,10-0,50
BITCOIN 0%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan Seçimlerinde Türklerin durumu

ABONE OL
02/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan 4 Ekim günü seçime gidiyor. Bu pazar günü, ülke için kritik bir karar günü olduğu gibi Batı Trakya Türkleri için de oldukça önemli bir gün. Son iki seçimde Batı Trakya’daki Türklerin oyları bölünmüş ve normalde 3 Türk milletvekili seçilebilecekken bu başarılamamıştı. Oyların bölünmesinin yanı sıra oldukça önemli bir miktar oyun da Yunanlı adaylara gittiğini unutmamak gerek.
Batı Trakya Türkleri son seçimde biraz toparlanır gibi oldu ve 2 Türk milletvekilini parlamentoya gönderdi. İlhan Ahmet ise sadece 65 oy gibi küçük bir fark yüzünden milletvekili seçilememiş ve üçüncü milletvekilliği şansı haybeye kaybedilmişti.
Türk Azınlık  bu seçimlerde daha bilinçli gözüküyor. Son iki seçimde olduğu gibi aday enflasyonu yaşanmıyor. En azından, Türkler seçilmesi muhtemel adaylar üzerinde yoğunlaşıyorlar. Bu da, oyların bölünmesini önleyecek bir faktör. İktidar adayı her iki partiden de (PASOK ve Yeni Demokrasi) Gümülcine ve İskeçe’de ikişer Türk aday var. Seçim öncesi tahmin yapmak çok doğru değil belki ama gelin biraz müneccimliğe soyunalım ve Türk milletvekillerinin seçilme şansını değerlendirelim.
Türklerin yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe illeri Yunanistan Parlamentosuna üçer milletvekili gönderiyor. Milletvekillerinin partilere dağılımı ise partinin oy oranına göre yapılıyor. %3 barajını aşan partiler oy sayısına göre sıralanıyor ve oy oranlarına göre hangi partinin kaç milletvekilliğini alacağı hesaplanıyor. Bu durumda Gümülcine ve İskeçe’deki üçer milletvekilliğini 3 ayrı parti paylaşabilir ancak genellikle dağılım 2’ye 1 oluyor (yani ilk sıradaki parti 2, ikinci sıradaki parti 1 milletvekilliğini alıyor). Kimin milletvekili seçileceği ise partinin milletvekili adaylarından en çok oy alandan aşağı doğru sıralama yapıldığında belli oluyor. Yani, Gümülcine’de ve İskeçe’de 2 milletvekilliğini alan partinin en çok oyu alan ilk iki adayı, 1 milletvekilliğini alan partinin de en çok oyu alan adayı seçiliyor.
Şimdi bu durumda Türk adaylara gidecek oyların dağılımı çok önemli. İskeçe’de durum aşağı yukarı belli. PASOK ve Yeni Demokrasi milletvekilliklerini 2’ye 1 paylaşacaklar. Yani PASOK 2, Yeni Demokrasi 1 milletvekili çıkaracak. İskeçe’de Türk oyları nispeten az olduğu için 1 Türk milletvekilinin seçilmesine ancak yetiyor. PASOK’un Türk adaylarından Çetin Mandacı kuvvetle muhtemel en çok oyu alan 2 PASOK adayından biri olacağı için İskeçe’den 1 Türk milletvekili parlamentoya seçilecek.
Gümülcine’de ise durum kritik. Gümülcine’de Türk oyları nispeten daha çok olduğu için 2 Türk milletvekili seçilebilme ihtimali var. Kamuoyu yoklamalarına göre 6-7 puan önde giden PASOK Gümülcine’nin iki milletvekilliğini alırsa, büyük ihtimal PASOK’un en çok oyu alan iki adayından biri Ahmet Hacıosman olacak ve milletvekili seçilecek. Gümülcine’de Türkler için kritik olan üçüncü milletvekilliği. Yeni Demokrasi ikinci parti olarak Gümülcine’nin 1 milletvekilliğini (yani 3. milletvekilliğini) aldığı takdirde en çok oyu alan adayı seçilecek. Yeni Demokrasi’nin Gümülcine’deki en güçlü adayı Evripidis Stilyanidis son seçimde İlhan Ahmet’ten yaklaşık 2000 oy fazla alarak Yeni Demokrasi adayları arasından İlhan Ahmet’in önünde birinci olmuştu. Bu seçimde, İlhan Ahmet’in seçilebilmesi için Stilyanidis’i geçmesi gerek. Bunun için de geçen seçime oranla belki de 3-4 bin fazla oy alması gerekecek. İşte bunun için de çok dikkatli davranılıp Gümülcine’de Türk oylarının Ahmet Hacıosman ve İlhan Ahmet arasında orantılı bir şekilde dağılması gerek. Yoksa Gümülcine’den yine sadece 1 milletvekilli seçilir ve Batı Trakya’dan 3 Türk milletvekilinin seçilmesi hayal olur. Bakanlık ise biraz, aslında biraz değil oldukça zor. Bu konuda pek hayal kurmamak lazım. Zira, Yunanistan’da daha birkaç yıl öncesine kadar Türklerin en basit devlet memuriyetine bile alınmadığını düşünürseniz bir Türk’ün Yunanistan’da bakan olması neredeyse imkansız. O sebeple Batı Trakya 3 milletvekili çıkarsın, bu kafidir şu an.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.