Yunanistan'a Obama'dan Övgü

2 Mart 2024 - 22:28

Yunanistan’a Obama’dan Övgü

Yunanistan’a Obama’dan Övgü
Son Güncelleme :

26 Mart 2010 - 22:00

244 okuma
(Last Updated On: 26/03/2010)

Stratejik ortağımız ABD’nin Başkanı Barack Obama, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolaysıyla Beyaz Saray’da özel bir resepsiyon verdi. Sözde Ermeni soykırımı oylaması sırasında takındığı tutum nedeniyle Türkiye’nin tepkisini çeken Obama, Osmanlı’dan bağımsızlığı getiren kanlı Yunan isyanını demokrasinin beşiğinde demokrasiyi yeniden temin etmek için verilen mücadele olarak tanımladı. Resepsiyonda konuşan Yunan Ortodoks Kilisesi’nin Amerika Başpiskoposu Demetrios da, Osmanlı ordusunu acımasız olarak niteledi. Fakat Yunanistan’ın Ulusal Bağımsızlık Bayramı olarak kutlanan, Osmanlı İmparatorluğu yönetimine karşı 25 Mart 1821’de ayaklanışının 189.ncu yıldönümünde ekonomik kriz nedeniyle ağır silahların geçit töreni yapılamadı.

Komşu, yıllardır yaşadığı el kesesinden hovardalığın ve şımarıklığın cezasını çekiyor. Devlet olarak kuruluşundan beri başta Avrupalı ağabeyleri olmak üzere büyük devletlerin şımarık çocuğu olma sıfatını elden bırakmıyan Yunanistan çok zorda. Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet lideri Andonis Samaras’ın bağımsızlık kutlamalarına katılamayıp ülkelerinin krizden çıkışı için düzenlenecek toplantılar için Brüksel’de çare arıyorlar.

Yunan hükümeti, ekonomik tedbir kapsamında bu yıl ilk defa Yunan Hava, Deniz ve Kara Kuvvetleri’ne ait zırhlı araçlar, tank, füze ve topçu birlikleri ile taarruz ve genel amaçlı helikopterlerin geçit töreninde yer almasına izin vermedi. Geçen yıl Yunan ordusunun gövde gösterisine dönüştürdüğü askeri törenlerin aksine bu yıl F-16 ve F-4 savaş uçakları da kutlamalara katılamadı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, törenlerin ardından yaptığı açıklamada, “Yunan dostları nasıl 1821 yılında dayanışmalarını Yunanlara karşı gösterdilerse, bugün de Brüksel’de çetin bir mücadele veriliyor. Avrupalılardan yardımlarını istiyoruz.” dedi. Başbakan Yorgo Papandreu da 25 Mart 1821’in yıldönümünde yayımladığı mesajında, 189 yıl önce bağımsızlığa götüren büyük mücadele gibi bugün de Yunanistan’ın kritik bir yol ayrımında bulunduğunu söyledi. Savunma Bakanı Evangelos Venizelos ise Türkiye’ye “Komşularımıza yeniden işbirliği ve istikrar mesajı gönderiyoruz” demiş.

Bu arada 4 Nisan’daki Paskalya Yortusu’nda bütün askeri birliklerde halka açık düzenlenen yemekli kutlamalar, ekonomik kriz gerekçesiyle iptal edildi.

Basından izlenimlerimiz böyle.Peki aynı Yunanistan niye hala silahlanma yarışı içinde merak ederim.Yıllardır , Türkiye’yi ekonomik olarak zora sokmak amacıyla sürekli Ege’de aidiyeti belirsiz ada ve adacıklar , hava sahası , karasuları ,Kıbrıs gibi konularda gerginlik yaratıp savaş rüzgarları estirirsiniz bre a……lar.Aklınız neredeydi bugüne kadar.Devamlı kuyumuzu kazmaya çalıştınız.Biz Ege’yi bir barış denizi haline getirelim dedikçe siz anlaşmalara aykırı olarak adaları silahlandırdınız.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yaptığı hesaplamalara göre son 20 yılda Yunanistan’ın askeri harcamaları (2005 yılı fiyatlarına göre ve milyon dolar)1988 yılında 6.754) ,1998 yılında (7.876) , 2008 yılında (9.706).Sen bu parayı ülkenin refahı ve kalkınması için kullanacağına uyuşturucu kaçakçısı teröristlere destek olursan sonun böyle olur.

Nato’da müttefik olduğumuz halde Kıbrıs’ı oldu bittiye getirip darbeyle ilhak etmeye kalktınız, yediğiniz tokat yetmedi,Ege’de hava sahası ve karasularımızı ihlal ederek , yabancı devletlere petrol arama ruhsatı vererek uluslarası hukuku hiçe saydınız. Kardak adasını içetmeye kalkıştınız dersinizi aldınız , 40.000 insanın ölümünden sorumlu, uyuşturucu kaçakçısı , katil terörist başını istihbarat teşkilatınız refakatinde korumaya aldınız yetmedi , konsolosluğunuzda sakladınız, suçüstü yakalandınız.Aynı düzenbazlığı ekonomi yönetiminde de yaptınız , bu sefer tökezlediniz.Ama siz doğuştan şanslısınız ,obama sizi korur ve kollar , AB kendi namusunu kurtarmak ve domino etkisinde kalmamak için size yardımcı olur. Avrupa ülkeleri için AB ve İMF’nin de gözetiminde olacak para fonu oluşturma kararı da çıktı.Kuruluşunuzdan beri zaten böyle olmadımı!

Resmi geçit törenlerini bile yapamıyan ve bu yıl 55 milyar Euro’ya ihtiyacı olan Yunanistan’ı herhalde ağabeyleri sokakta bırakmıyacaklardır.

KISSADAN HİSSE..: Yunanlıların Bağımsızlık Savaşı olarak adlandırdığı isyan 1821 yılında başladı. Binlerce sivil Türkün öldürüldüğü isyan Yunanlılara bağımsızlık getirdi. Yunanlılar, Osmanlı idaresi altında bağımsızlığını ilk elde eden halk oldu. Osmanlı’nın dağılmasında ayrı bir role sahip olan isyan sırasında, ele geçirilen yerlerde Türklere karşı kitlesel katliamlar yapıldı. Tripolis şehrinde 30 bin, Navarin’de de 3 bin Türk, kadın-çocuk ve erkek katledildi.

Türkiye’ye Soykırım yalanlarıyla iftira atanlara duyurulur.


Süheyl ÇOBANOĞLU

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.