İzmir Basın Müzesi için hep beraber

28 Kasım 2023 - 20:24

İzmir Basın Müzesi için hep beraber

İzmir Basın Müzesi için hep beraber
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2010 - 22:00

121 okuma
(Last Updated On: 03/05/2010)

Ege Üniversitesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından başlatılan, İzmir basını tarafından desteklenen ‘Basın Müzesi’ kurulması girişimleri yeni destekçiler bekliyor.

Başka kimler mi olabilir?

Elbette, ilk akla İzmir Büyükşehir Belediyesi geliyor. Valilik, İzmir Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odaları, ilçe belediyeleri de bu kervana katılmalıdır.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Sayın Atilla Sertel, “Gazetecilik sektöründe büyük teknolojik gelişmeler yaşandı. Gençler bugüne kadar gazetecilik mesleğinde yaşanan teknolojik gelişmelerin evrelerini basın müzesinde izleyebilecekler” diyor.

Ve Sayın Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da  “Üniversite olarak kurumlar arası işbirliğine büyük önem veriyoruz. Kent ve ülke adına çalışmalar yapmak ortak hedefimiz. Bu bağlamda işbirliği yapmamız çok anlamlı” diye cevap veriyor.

Gerçekten, son 20-25 yıla öyle gelişmeler damgasını vurdu ki; 20 yılda 100 yılı yaşamak gibi bir şey.

Kurşun dizgilerden, sanal ekrana geçiş belki yılları aldı ama, bugün gelinen nokta ekrandan kalıba bir matbaa teknolojisi oldu. Bu süreç hiç de öyle uzun olmadı. San ki, rüya gibi. Bir gecede asırlar geçildi. Zaman tüneline girmişçesine geleceğe ışınlandık.

Meslekte 25 yıllık geçmişim olmasına rağmen, baş döndürücü gelişmelere şaşırmamak elde değil. Klavyenin bir tuşuna basarak fotoğrafı kıtalar arası dolaştırabiliyorsunuz. Oysa bir kare fotoğrafı bir şehirden bir şehre telefoto ile göndermek saatler alabiliyordu.

Gazete, televizyon avuç içi kadar bir cep telefonunun içine girdi.

Bu meslekte yaşanan teknolojik gelişmenin evrelerini yeni kuşakların bilmeye hakkı var. Bunun mutlaka sağlanması lazım. Basın müzesi bu işlevi görecektir. İlklerin şehri İzmir maalesef bu konuda geri kalmıştır. İstanbul ve Bursa müzesini yapmıştır. İzmir de daha iyisini yapacaktır elbette.

Ancak bu iş sadece birkaç kurumun, kişinin üzerine yıkılmamalıdır.

İzmir’de basın müzesi için yer aranıyor. Tarihi bir mekan olursa, çok şık olur. Haydi Büyükşehir, göster ağabeyliğini. İlçe belediyeler, siz de düşünün. Elinizi taşın altına koyun. Odalar, sivil toplum kuruluşları siz de harekete geçin.

Ne zaman bir yurtdışına gitsem, önce müzeler gezdiriliyor. Doğal olarak, müzenin olduğu şehirde de bir tur atılıyor.

Haydi İzmir Basın Müzesi için hep beraber harekete geçelim.

Türkiye’nin gazeteci yetiştirmede de öncü şehri olmuş İzmir’in, İstanbul’da, Ankara’da görev yapan mümtaz evlatları, sizler de kolları sıvayın bakalım.

Fotoğraflar, daktilolar, hatıralar ne varsa yollayın. Bir taraftan yer düşünürken diğer taraftan da içini dolduracak malzemelere ihtiyaç var.

Doğrusu çok heyecanlandım. Çok eski sayılmam ama bana ait bir şeyin  müzede olması beni mutlu eder.

Mutluluklar paylaşıldıkça büyüyecektir.

 

Necati Bahçeci

İHA İzmir Bölge Müdürü

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.