DOLAR 32,1921 0.17%
EURO 35,0774 0.27%
ALTIN 2.426,11-0,12
BITCOIN 2202071-0.06027%
İzmir
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir gelinlik ve abiye sektöründe marka şehir olacak

ABONE OL
03/09/2020 00:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

gelinlikEge Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu tarafından İzmir Kalkınma Ajansı Sosyal Kalkınma Hibe Programı kapsamında yürütülen “İzmir Gelinlik ve Abiye Sektörü Estetik ve Teknik Olarak Üretim Kalitesini Arttırıyor” isimli proje basına tanıtıldı. Proje ile İzmir’in gelinlik ve abiye sektöründe bir marka şehri olması amaçlanıyor.

 

 

 

Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan EÜ Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Proje Yürütücüsü Prof.Dr.Ziynet Öndoğan, amaçlarının İzmir gelinlik ve abiye sektörünün markalaşma sürecinde tasarım ve üretimde insan kaynakları standartlarını yükseltmek olduğunu söyledi.

Sektörde tasarım, kalıp hazırlama ve süsleme teknikleri konularında eğitim almış nitelikli işgücü eksikliği bulunduğunu kaydeden Prof.Dr.Öndoğan, “Projemiz kapsamında verilecek eğitimler bu eksikliği giderecek temel konuları kapsamakta olup mesleki eğitimlerle bölgesel düzeyde, dezavantajlı gruplar içinde yer alan kadınlar, meslek liselerinin giyim bölümünden mezun işsizler ve engellilere, mesleki eğitim ve beceriler kazandırarak istihdam edilebilirliklerini arttıracak, ayrıca mesleki eğitim sonucu sektörün nitelikli işgücü ihtiyacı karşılanacaktır” dedi.

Prof.Dr.Öndoğan, “Projemiz kapsamında ana amacımız; İzmir ili ve ilçelerinde yaşanan yerel işsizlik sorunları, işgücü ihtiyaçları göz önüne alınarak, gelinlik ve abiye sektörüne yönelik alanlarda hassas ve  dezavantajlı  gruplar arasında yer alan kadınlara, meslek liselerinin giyim bölümünden mezun işsizlere ve projede çalışabilecek ortopedik ve işitme engellilere gelinlik ve abiye konusunda temel giysi kalıbı hazırlama eğitimi, temel dikim eğitimi, temel süsleme teknikleri, koleksiyon tasarımı ve hazırlığı konularında mesleki ve teknik eğitimler verilerek kalifiye elemanlar yetiştirmek ve bu eğitim sonucunda yetişen nitelikli işgücünün istihdam edilebilirliklerini sağlamaktır” diye konuştu.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Ege İhracatçı Birlikleri ile proje boyunca sürekli işbirliği içerisinde bulunulacağını belirten Prof.Dr.Öndoğan, gelinlik ve abiye sektöründe çalışmak üzere 9 ay içerisinde 100 kişinin eğitilerek sertifika verilmesinin planlandığını söyledi.Eğitimler sonucunda katılımcılar tarafından hazırlanan koleksiyonların gelinlik ve abiye fuarlarında defileler ile sunulacağını açıklayan Prof.Dr.Öndoğan, “İlk etapta Şubat ayında İzmir ilinde Ege Giyim Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük gelinlik, damatlık ve abiye fuarı olan IF Wedding Fashion 2010 fuarında hazırlanan koleksiyonun defile sunumunun gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” dedi.

İzmir ilindeki gelinlik ve abiye firmalarının Türkiye’deki gelinlik ve abiye üretiminin yüzde 75’ini karşıladığını belirten Türkiye Hazır Giyim ve Moda Federasyonu Başkanı ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Örün, “Türkiye’nin 1 numarası olmak yetmez. Amacımız önümüzdeki 5 yıl içinde İzmir’i Milano, Paris, Barcelona gibi merkezlerle yarışabilir duruma getirmek” dedi. Sektörün yaşadığı sıkıntıları saptayarak üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde Ege Üniversitesi ile ortak işbirliğine karar verdiklerini kaydeden Örün, “Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu bünyesinde Hazır Giyim ve Teknoloji ile gelinlik ve abiye sektörüne yönelik ara eleman yetiştirecek iki ayrı bölüm açıldı. Önümüzdeki eğitim yılından itibaren her iki bölüme de 30’ar öğrenci alınacak” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nun teknik ara eleman yetiştirme konusunda üzerine düşeni yerine getirdiğini belirten EÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Atilla Silkü, “Bugüne kadar üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde birçok projeye imza atıldı. Bu çalışma da bunlardan biri” dedi.

 

SON BAŞVURU 4 EYLÜL

 

Eğitimler için son başvuru tarihi 4 Eylül 2009 tarihi olup başvurular Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu, Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği, Bayraklı Belediyesi Postacılar Şubesi, Bornova Belediyesi Stratejik Plan, Bütçe ve Performans Birimi ile İzmir Valiliği Engeller Merkezi’ne yapılabilecek. Projeye işsizler, ortopedik ve işitme engelliler ile hassas gruplar (kadınlar ve kimsesiz gençler) başvurabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.