DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21581280.02278%
İzmir
33°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

İzmir’de yaz rehaveti yok!

ABONE OL
03/09/2020 00:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

rehaveti-yokTemmuz ayındaki ilk toplantısından sonra ikinci kez bir araya gelen İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, yaz bitmeden üçüncü toplantıyı da yaparak “Ankara’nın dikkatini çekecek” öncelikler sıralamasını tamamlayacak. Kurul ilk olarak, VOB’un İzmir’de kalması konusundaki kararlılığını göstermek için İstanbul’da “gövde gösterisi” yapacak.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda oluşturulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, ikinci toplantısını Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirdi. Kentin ekonomisine yön veren 51 önemli ismin hazır bulunduğu toplantının açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İşadamlarımızın yoğunluğu ve yaz sıcakları gözönüne alındığında, katılımcı sayısını mükemmel olarak adlandırabiliriz. Biliyoruz ki, tek başımıza yapamayacağımız pek çok şeyi bir araya gelerek kolaylıkla başarabiliriz. İzmir için el ele çıktığımız bu yolculukta, hep birlikte başarıp başarının hazzını da yine hep birlikte yaşamayı diliyorum” dedi.
Öner Akgerman’ın yönettiği toplantıda, 9 kişilik Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Kurul Çalışma Esasları”, Prof. Dr. Alp Timur tarafından sunuldu. Daha sonra sıra, 16 ana başlıkta toplanan “İzmir’in öncelikleri listesi”nin tartışılmasına geldi.
Aralarında İzmir-Ankara karayolunun otoyol statüsüne kavuşturulması, İzmir-Ankara hızlı tren projesinin öncelikli olarak gerçekleştirilmesi, İnciraltı ve Turan bölgesi ile ilgili çalışmaların bitirilmesi, mega müze ve kruvaziyer limanının yapılması, 3. nesil gemilerin İzmir Limanı’na girebilmesi için iç denizin derinleştirilmesi, arıtma çamuru bertaraf tesisinin kurulması, yenilenebilir enerji merkezi olarak İzmir adına teşvik istenmesi ve Teknopark’ın bir an önce kurulması gibi maddelerin de yer aldığı listenin “öncelik sıralaması” çalışmasını tamamlamak üzere, Kurul’un 24 Ağustos tarihinde yeniden toplanması kararlaştırıldı.
Toplantıda ayrıca, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) İzmir’de kalması için her türlü lobi çalışmasının yapılması da kararlaştırıldı. Bu çerçevede atılacak ilk adımın, 12 Ağustos Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirilecek VOB’un 5. yıl etkinliğine “geniş katılımla destek olacağı bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın davetiyle gerçekleştirilecek “İstanbul Çıkarması”nın, İzmir’in Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’na sahip çıkma kararlılığını göstermesi açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi. Başkan Kocaoğlu, “Vadeli İşlemler Borsası’nın İzmir’de kalması için elimizden geleni yapmak zorundayız. Hükümet üyelerimize, iktidar ve muhalefet partilerinin milletvekillerine bunu çok iyi anlatmalıyız. Bu borsanın sadece adının burada kalması da tek başına yeterli değil! İzmir’in VOB içindeki sermaye payının da korunması gerekiyor. 12 Ağustos etkinliğine yüksek katılımla gidip o etkinlikte VOB’a sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Bu adımımız,  herkes için çok önemli mesajlar içerecektir” dedi.

Toplantıya kimler katıldı?
Aziz Kocaoğlu, Ekrem Demirtaş, Kemal Zorlu, Cem Bakioğlu, Samim Sivri, Öner Akgerman, Oğuz Tatış, Ali Nail Kubalı, Kemal Çolakoğlu, Mustafa Türkmenoğlu, Uğur Yüce, Prof.Dr. Murat Barkan, Prof.Dr. Alp Timur, Prof.Dr. Süer Anaç, Şerife İnci Eren, Zekeriya Mutlu, Hüseyin Porsuk, Sıtkı Şükürer, İlknur Denizli, Rıza Akça, Sedat Köse, Cemal Elmasoğlu, Erol Diren, Cemal Öztürk, Yılmaz Temizocak, Önder Türkkanı, Tufan Ünal, Mustafa Güçlü, Oğuz Özkardeş, Erdoğan Özgörkey, Kenan Yavuz, Ahmet Küçükbay, Tamer Taşkın, Hüseyin Aslan, Güngör Şarman, Hüseyin Velioğlu, Yurtcan Biryol, ¬¬Mustafa Kundakçı, Azad Fazla, Yılmaz Atilla, Dr. Ergüder Can, Ferdan Çiftçi, Feyzullah Topçu, Rıza Gençbay, Mehmet Gülaylar, Kaşif Özkan, Veysi Öncel, Cihan Türsen, Refik Uzun, Ertuğrul Işıksoy.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.