DOLAR 32,6499 1.16%
EURO 34,9381 0.09%
ALTIN 2.446,082,32
BITCOIN 0%
İzmir
34°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir’in 2278 konuğu için, İzmir Yöneticilerine çağrı…

ABONE OL
04/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’e ilk defa gelişim otobüsleydi, Halkapınar’da inmiştim ve Sabahın ilk saatlerinde şahit olmuşum İzmir’in ve İzmirlilerin güzelliğine… aynı gün içerisinde Varyantı, Konak Meydanını, Fuarını, Asansörünü ve Karşıyaka’yı gezdim… ve gerçekten aşık oldum, tutuldum güzel İzmir’ime… ikinci günde ise Hilton ve eski Efes Hotelinin önünden geçerek Alsancak’taki Cumhuriyet Meydanını ve DEÜ Rektörlüğünü, Kordonu, Narlıdere DEÜ Tıp Fakültesini, Buca Hukuk Fakültesini, Hatay DEÜ İlahiyat Fakültesini gezdim ve “İzmir’de okumaktan beni kimse alıkoyamayacak” dedim kendi kendime… ve öyle oldu… ve bir iki ay içerisinde öğrendim ki İzmir’de benim gibi yabancı olan ve yabancı bir ülkeden gelen ve bu güzel şehre okumak için gelen bin’e yakın genç var.

İzmir’in körfezinde ki küçük ve büyük gemilerini bakmak sahilden saatler geçiriyor İzmir’e gelen bir misafir. Ayrıca Limanını, Kadife Kalesini, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kemeraltı pazarını, Kızlar Ağasını ve oradaki Alaturka usulü “Fincanda pişen Türk Kahve”leri ve “Nargile”lerini, Alışveriş mağazalarını, Bitpazarını, Arnavut Kaldırımlarını, Atatürk Müzesi Evini (Atatürk’ün İzmir’e geldiğinde kaldığı ev), Buca’nın eski sokaklarını, Göletini, Balçova’nın Teleferiğini ve İnciraltını, Bornova’yı, Ege Üniversitesinin büyüleyici kampusunu, Selçuğu, Efesi, Urlayı, Gülbahçeyi, Alaçatıyı, Karaburunu, Çeşme ve Plajlarını, Havaalanını… ve diğer sayamadığımız güzelliklerini sindire sindire gezmeden edemiyor insan… ancak bunları gezmek için konuk misafire zaman gerek, hem de çok.

İzmir’de okumakta olan 2278 yabancı öğrenci var. Bundan İzmirli halkının birçoğunun da haberi olmadığını görüyoruz. Bugün İzmir’de okumakta olan bu 2278 öğrenci konuğunun çoğu (ve bir bu kadar mezun olup gidenler var) bu saydığımız yerlerini gezmek için vaktini buldu, ama bulamayan da var. Maalesef var. Var çünkü bu güzel İzmir’i gezmek maddi kaynak, yani para gerek. Bu para herkeste yok. Türkiye Cumhuriyeti Bursu (TCS) ile okumaktadır bu 2278 öğrencinin çoğu.

Bu burs yetmiyor bir öğrenciye. İzmir’de yabancı öğrencinin ikinci bir bursu alma şansı yok. Ailelerinin yanında da okumuyorlar bu öğrenciler. Sıkıştıklarında amcalarına, dayılarından harçlık isteyemiyorlar, çünkü aileleri akrabaları binlerce km uzaklıktalar.

İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Konya …ve diğer şehirlerde durumlar farklı, çünkü ücretsiz ulaşım, iki, üç hatta dört yerden burs bulma imkânları var. Ama İzmir’de yok maalesef bu imkanlar. 1992’den 2001 yılına kadar konuk yabancı öğrencilere İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz ulaşım sağlanmıştı ve bu konuk öğrencilere bir hak olarak tanınmıştı. Ama 2001’den sonra bir şeyler oldu ve “öncede tanınan bir hak”, tanınmama yoluna gidildi, bahaneler farklı de olsa, o “hak”, “hak” olmaktan çıkartıldı… özellikle KENTKART’a gelen son zam, bu öğrencilerin yarısına yakın, yani maddi durumları iyi değil ve yurtlardan (barındıkları mekanlardan) okullarına 8-10 km yol yürüyerek kat etmektedirler.

İzmir’in 2278 konuk yabancı öğrencisi var. Bunlara sahip çıkılması gerekir. Şehir içi ücretsiz ulaşım sağlanmasını istiyorlar. İzmir ilinin yönetici yetkilileri bir çağrı bulun emanetiniz olan bu öğrencilere. Çünkü  bunlar da sizin çocuklarınızdır ve UNUTMAYIN ki bu öğrenciler sizin, ailelerinizin, şehrinizin ve Türkiye’nin fahri konsolosları olacağız ömürlerimiz boyunca, ve bundan enim olmanızı istiyoruz.

İzmir Valiliğin bünyesinde oluşan “Türk Dünyası Hizmetleri Koordinatörlüğü” var ve burada 2278 yabancı öğrencileri temsil eden 16 temsilci arkadaşlarımla oturup bir dosya oluşturduk sorunlarla ilgili ve 2278 yabancı öğrenci adına Sayın Başbakanım Recep Tayyip Erdoğan’a eline ben teslim ettim. Sorunlara cevap yoldadır, gelmek üzere olduğunu belirtiliyor… Ayrıca sorunlarımızı her ay İzmir Vali Yardımcısına, İBB, İzmir Emniyet, STK, İTO, Üniversite… temsilci ve yetkililerine belirtiyoruz ancak, bir çözüm sunulmuş değil altı senedir.

İzmir’de okuyan, İzmir’i dolaşıp gezdikten sonra İzmir’den ayrılırken, askerliğini yapan bir gencin ezberiymiş gibi “bir daha bu şehre gelmemeye yemin etmemesi” gerekiyor bu 2278 konuğun… bir daha bu şehrin insanlarına Mektup/E-mail/SMS bile yazmayacağım demesinler bu 2278 konuğunuz. TV’de İzmir’in Efe’lerini gördüğünde kanal değiştireceğim dememesi gerekiyor bu 2278 konuğun… tersini sağlamanızı rica ediyoruz sayın Valim M. Cahit KIRAÇ, sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanım Aziz Kocaoğlu, sayın Konak Belediye Başkanım değerli hocam Dr. Hakan Tartan, sayın İzmir Ticaret Odası Başkanım Ekrem, değerli hocalarımız  … çünkü… hayatının en değerli beş yılını Türkiye’nin en güzel şehirlerinden olan İzmir’de harcayan bir konuk/yabancı delikanlının “bu şehre tekrar tekrar gelmeye yemin ederek ayrılmasının gerekliliğini inanıyoruz biz..

Kimseyi kırmak niyetinde değiliz biz, bize herhangi bir borcunuz da yok, biliyoruz. Bizi anlayın ve yardımcı olun istiyoruz, çünkü dilimizden dökülen bu sözcükler dertlerimizdendir, keyfi değil … ama sayın yetkililer; okuduğumuzla gördük ki gerçekten Ülkeniz, Devletiniz güçlüdür, büyüktür. Büyüklüğünüzü gösterin ve dertlerimize şifa olun: dünden bugüne elinize emanet olan bu pırlanta gibi genç kardeşleriniz, yarın Türkiye’den ayrılacak olan her bir yabancı öğrenci için “Türkiye dostu, ve her yönüyle dost, kalbi kırılmadan, ben aç kaldım demeden, ben yurttan okula 8-10 km uzaklığında yürüyerek her gün gidip-döndüm …” demeden ayrılsın istiyoruz. BUNU ANCAK SİZ YAPARSINIZ.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.