DOLAR 32,1827 -0.02%
EURO 34,9813 0.26%
ALTIN 2.440,88-0,83
BITCOIN 2233089-0.95432%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

İZSİAD’ın Atina seyahati

ABONE OL
21/02/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

lknurDe1İZSİAD (İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği ) 27 – 31  Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Suriye gezisinin ardından, İzmir’i tanıtma, yabancı ülkelerle ortak yatırım fırsatları yaratma ve ülkenin ihracatına katkı koyma hedefiyle yurtdışı gezilerine devam ediyor.

2009 yılının Ekim ayında geniş katılımlı Suriye gezisinin somut sonuçlarının memnuniyet verici olmasının ardından İZSİAD 2010 yılını dış ticaret atılım yılı olarak ilan etti.

2010 yılı programı çerçevesinde 2 etaplı bir program izleyeceklerini ifade eden İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli, birinci etabı Suriye’nin ardından önümüzdeki aylarda gerçekleştirecekleri İran ve Kuzey Irak gezileri ile İzmir ve İZSİAD’ı doğu pazarlarına açma hedefiyle gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Diğer bir etap ise 21 – 24 Şubat tarihleri arasında Yunanistan( Atina ) ile başlayacak ve İzmirdeki kardeş iş dünyası gönüllü örgütleri ile yürütülecek diyen İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli sözlerine şöyle devam etti.

 

 

 

“İzmir İş ve Sosyal  Dünyası  paydaşları olarak biz Akdenizliliğin kimliğimizin bir parçası olduğuna inanmaktayız. Buna dayanarak

sosyo – kültürel kimliğimizin bir arada yaşamamız adına en önemli unsurlardan biri olduğunu ve bunun ticari ilişkilerin oluşumu ve gelişmesinde önemli bir parametre olduğunun farkındayız.

Bu temel noktadan çıkarak;Cebelitarık’tan Beyrut’a kadar Akdenizli şehirlerimiz arasında birbirimizin lokomotifi olacak Sosyal ve Ekonomik anlamda işbirliği ve kardeşlik platformu oluşturmak niyetindeyiz.

Projemizin adı İzmir Avro Akdenizliler Şehirlerarası Sosyo – Ekonomik Tanıtım ve İşbirliği Platformu.Atina ile başlayacak Akdeniz

Sosyo – Ekonomik kardeşlik platformumuzu İzmir’i İskenderiye,Marsilya ve Beyrut gibi şehirlerimiz ile birebir ilişkilendirecek şekilde genişletmek amacındayız.”

Kalimeraba adını verdiğimiz ve Akdenizdeki her kentte başka bir slogan ile yürütülecek projemizi Atina’da paydaşlarımızla olgunlaştırmak onların katkılarıyla büyütmek istiyoruz.Projenin geliştirilmesi ve verimli kılınması için farklı ve yenilikçi bir yaklaşım izleyeceklerini belirten Denizli şöyle devam etti.

“İZSİAD olarak resmi içeriği olan temaların ülkeler arasındaki ilişkilerin seyrinden dolayı oluşabilecek engelleyici bariyerler sebebiyle zaman zaman  harcanan çabanın karşılığını veremediği, bu sebeple farklı ve yenilikçi bir yaklaşım izlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu proje de sivil toplum örgütlerinin katkıları ve destekleri ile yürümek için çaba sarf edeceğiz. Bu amaçla da Atina’da daha çok sivil toplum örgütleri ile temaslarda bulunacak, projelerimizi anlatacağız. Onların Avrupa Birliği ilişkisi ve kaynak kullanmadaki başarılı performansları Akdenizde ki diğer kentlerle projelerimizi geliştirirken bize ciddi katkılar sağlayacaktır.

Katılımcı bir yaklaşımla doğru adımlar atmak istiyoruz. Ayağı yere basan doğru kurgulanmış, eylem planına dönüşmüş bir işbirliği projesi hedefimiz var. Bunun Akdeniz kentlerinde yeni bir sinerji oluşturması hedefindeyiz.

 

Atina’ya 47 kişilik bir grupla gittiklerini söyleyen Denizli, ikili iş görüşmeleri de gerçekleştireceklerini ifade etti, ve şöyle devam etti.

 

“Dünya ticaret hareketliliği belli merkezlere doğru kayıyor. Bugün kazanamayan gelecekte hiç kazanamayacaktır.Bu sebeple komşular birbirleriyle ticaret yapmayı, birbirlerinin deneyimlerinden fırsatlarından yararlanmayı öğrenmek zorundadır.Dünyanın bir ucundan gelip Atina’da İzmir’de farklı ülkelerin şirketleri iş yaparken, aynı denizin kıyısında bulunan komşular birbirlerini fark etmeli, birbirleriyle ticaret yapmalıdır.Bu Atina’nın da İzmir’in de yararınadır.

2010 yılında İzmir ve Türkiye adına gerçekleştireceğimiz bu çabaların ölçülebilir sonuçları olması en büyük dileğimizdir.”

 

 

 

 

 


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.