DOLAR 32,2470 0.2%
EURO 34,9680 0.34%
ALTIN 2.424,770,63
BITCOIN 2174616-3.33749%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

AB, Balkanlar için mali krizle mücadele paketini onayladı

ABONE OL
13/08/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Komisyonu, ülkede istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak ve krizin ekonomik ve sosyal sonuçlarını hafifletmek amacıyla bugün Sırbistan’a 100 milyon € tutarında genel bütçe desteği sağladı. Komisyon ayrıca katılım sürecindeki ülkelere mevcut ekonomik zorlukları atlatmalarına yardımcı olmak üzere kapsamlı bir paketi de onayladı. Avrupa Komisyonu’ndan sağlanacak 85 milyon € tutarındaki hibe desteği, toplam 150 milyon €’luk Komisyon hibeleri ve Avrupa Yatırım Bankası ile EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) gibi ortak Uluslararası Finans Kurumları’nın sağlayacağı 600 milyon € tutarındaki kredi desteğinden oluşan Batı Balkanlar’a Kriz Destek Paketi’nin bir parçasını teşkil ediyor. Bosna Hersek’e yönelik toplam 39 milyon Euro tutarındaki mali kriz destek paketiyse ileriki günlerde kabul edilecek.
Bu mali paketin amacı:
• Ülkenin ekonomisine yatırım akışını güvence altına almak üzere, kamu ve özel sektör operatörlerine yönelik fon kaynaklarının yaratılmasını,
• İş dünyası için mali istikrarın sağlanmasını teminen bankacılık sektörünün denetlenme ve düzenlenmesi alanında reformlara destek verilmesini,
• Oluşturulan politikaların eğitim ve mesleki eğitim sistemleriyle özel sektörü birbirine bağlayıp istihdam ve yatırım yaratılmasına dolayısıyla büyümenin sürdürülebilirliliğini sağlamaya yardımcı olarak, ekonominin rekabetçi gücünü arttıracak tedbirlere odaklanmasını sağlamak.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.