DOLAR 32,9629 0.19%
EURO 35,3918 0.06%
ALTIN 2.464,51-0,19
BITCOIN 2008572-1.6692%
İzmir
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

160 okunma

ABTTF, AKPM Yaz Oturumu’nda

ABONE OL
02/09/2020 12:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Stavros_Usanese_HabipogluAvrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) resmi bir ziyarette bulundu.

 

 

 

 

 

AKPM 2009 III. Olağan Genel Oturumu paralelinde gerçekleştirilen üç günlük resmi ziyaret kapsamında Batı Trakya Türk azınlığını Halit Habipoğlu ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Engin Soyyılmaz temsil etti. ABTTF, yüzde 3 seçim sorununu kapsayan Türk azınlığın siyasi temsili konusunda hazırlamış olduğu çalışmayı görüşmede bulunduğu kişilere sundu.

ABTTF, AKPM Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu Yardımcı Sekreteri Isild Heurtin ve Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreterliği Demokrasi ve Siyasi İşler Genel Direktörlüğü’nde Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs üzerine siyasi danışman Uwe Müller ile görüştü. Bu kapsamda ABTTF heyeti, AK Venedik Komisyonu Demokratik Kurumlar ve Temel Haklar Bölümü çalışanı Alain Cahblais ile de görüştü. Görüşmelerde 1990 yılındaki genel seçimlerde azınlık iki bağımsız milletvekili çıkarmasının ardından yeni bir seçim yasasının çıkarıldığı ve siyasi  partiler yanında bağımsız adaylara da uygulanan ülke genelinde %3 seçim barajının getirildiği dile getirildi. Yanı sıra Rodop ilinin Meriç, İskeçe ilinin de Kavala ve Drama illeri ile birleştirilerek genişletilmiş seçim bölgelerinin oluşturulduğu ve bununla Yunanistan’ın azınlıktan Türk vali ve yerel yöneticilerin seçilmesini engellemeyi amaçladığı ifade edildi.

Uwe Müller ile gerçekleştirilen görüşmede ABTTF heyeti, İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) isminde yer alan ’’Türk’’ ifadesi nedeniyle kapatılması ve sonrasındaki dava süreci ile bilgi verildi. Mayıs 2009’da İskeçe Asliye Mahkemesi’nin AİHM kararına rağmen İTB’nin 1983 öncesi statüsüne kavuşması için açtığı davada ret kararı verildiği hatırlatıldı. Yanı sıra “Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği”nin kurulmasına da izin verilmediği not edildi.

Avrupa’da azınlıkların korunması ile ilgili raporu hazırlayan Azınlık Hakları Alt-Komitesi Başkanı Letonyalı parlamenter Boriss Cilevics ile görüşen ABTTF,  rapor hakkında bilgi edindi. Ayrıca Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu’nun (ECRI) yeni Yönetici Sekreteri Stephanos Stavros ve ECRI’nin 4. Yunanistan raporunun hazırlanmasında da yer alan ECRI Sekretaryası’nda görevli avukatlardan Aline Usanese ile yapılan görüşmede Yunanistan üzerine 4. raporun 2009 yılının Eylül ayında yayımlanacağı bilgisi edinildi.

Halit Habipoğlu, “ABTTF, Avrupa Konseyi’nin insan ve azınlık hakları alanında gerçekleştirdiği çalışmaları yakından takip ederek çalışma programını ve stratejisini belirlemektedir. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg ile Fransız Parlamenter Michel Hunault’un Yunanistan’ı konu alan raporlarının hazırlanması uzun soluklu lobi çalışmasının önemini açıkça göstermektedir. Hunault’un raporu Eylül 2009’da AKPM Genel Oturumu’nda gündem maddelerinden biri olarak görüşülerek oylanacaktır” açıklamasında bulundu.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.