DOLAR 32,2376 0.18%
EURO 34,9791 0.38%
ALTIN 2.425,380,66
BITCOIN 2172533-3.26788%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Arnavutluk’ta Yaz Turizmin Keyfi ve Güzelliği

ABONE OL
15/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk tarihinde ve günümüzde Arnavutlar hep iyi, dost ve “Besa=ahdivefa” ile tanınmaktalar. Tarih tekerrürden ibaret olduğu belirtilir ki, bir ara Türkler Arnavutluk’a giderlerdi, bir ara da Arnavutlar Türkiye’ye gelirlerdi… ve gerçekten tekerrür devam edip duruyor… globalleşen dünya ile birlikte “turizm” önplana çıkmış olmasındandır ki “turizm” nosyonunu her dakikada her yerde duyuyor ve görüyoruz.

Başkenti Tirana ile, Güneydoğu Avrupa’da yer alan, Batıdan ve güneybatıdan Adriatik ve İyon Denizleri ile büyüleyici sahili bulunan, Kosova, Karadağ, Yunanistan ve Makedonya kara sınırı olan, denizden İtalya ile komşusu kartalların ülkesi olan Arnavutluk; her türlü deniz ve plaj turizmine olanağı olan uzun kum plajların ve güzel gölleri ile insanı büyüleyip mest eder. Ayrıca doğal zengin yabani hayatının da var olduğu dağlık bir coğrafyaya da sahiptir Arnavutluk.

Arnavutluk, keşfedilmesi kolay bir ülkedir aslında. Milat öncesi tarihi kalıntılarıyla, Osmanlı, Roma, İtalyan ve Rus dönemlerinden kalma mimarileriyle insanı tarihle yüzleştiren bir ülkedir.

Yarım asır süren komünist dönem izolasyonundan silkinerek bölgesel bir turizm merkezi haline geliyor ve özellikle son yıllarda giderek yüksek sayıda artan yabancı turist Arnavutluk’u ziyaret etmektedir. Turizm giderek artan şekilde olduğundan Arnavutluk’un ekonomik büyümesinin belkemiği haline gelmektedir.

20 sene öncesiyle kıyaslandığında Arnavutluk turizmde de büyük ilerlemeler kat etmiş, her geçen gün bu alanda yatırımlarını artmaktadır. Moderni ile klasiği bir arada bulma imkanı veren bir coğrafyadadır Arnavutluk. Eski dönemlere ait tarihi mirasın çoğu yok edilmesine rağmen, kalanlarla yabancı turisti cezp edip büyülemektedir. Bundandır ki her geçen sene Arnavutluk’a gelen yabancı turistin %40 ile 50 arasında artış göstermektedir.

Arnavutluk’a giden turistlerin çoğu komşu ülkelerden olsa da, AB’nin birçok ülkesinden, ABD, Avustralya, Kanada, Arap ülkeleri ve Rusya’dan da turist gitmektedir.

Yaz mevsiminin ortasında olduğumuz şu günlerde Arnavutlar, ülkelerinin gelişen turizm sektörüyle ilgili iyimser olmaktadır. Ülkede bu sektör, sürekli bir büyüme gösterirken, hükümet ve sektör liderleri de ortak stratejiler geliştirmek için çalışıyorlar ve başarmaktadırlar. Turizm hakkında Arnavutluk hükümetinin hedeflediği yolu şöyle ifade etmekteler; “turizm, ülkenin başarısı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda Arnavutluk turizmini öncü bir güç haline getirmeyi çalışıyoruz. Aynı zamanda kültürler, ırklar, dinler ve uygarlıklar arasında hoşgörüye katkıda bulunmayı da hedefliyoruz. Yani bölgesel bir model oluşturmaya çalışıyoruz”.

“Avrupa`nın son gizemi” olarak adlandırılan Arnavutluk, turistlere tarihten gelen harika bir misafirperverlik ve lezzetli bir mutfak sunmaktadır. Ve Arnavutluk’u ziyaret edenler, ülkenin kültürel ve tarihi zenginliklerinin tadını çıkartırken, tekrar bir daha hatta her sene buraya geleceklerini cesaretle belirtmekten de kendilerini alıkoyamıyorlar. Ve de “Arnavutluk’ta turizm” ile “büyümenin” eşanlamlı olduğunu altını çiziyorlar.

Arnavutluk’ta eğitim çalışmalarında, telekomünikasyon, alt yapı, yol, inşaat ve finans sektörlerinde Türkler çok katkıda bulunmuş olmaktalar. Tarihten gelen dostane ilişkiler mevcuttur. Bir Türk vatandaşının Arnavutluk’a turizm için gitmekle, kendini yabancı hissetmeyeceği ve illerini sanki Türkiye’nin birer iliymiş gibi gezme imkânlarına sahiptir. Türkler için gerçekten Osmanlı kültürünü her yerinde şahit olabileceği bir kardeş ülkedir Arnavutluk.

Bunun için turist olarak daha da çok Türk vatandaşın oraya gitmesini tavsiye ediyorum. Siz daha çok oraya giderseniz Arnavutlar da daha çok Türkiye’ye geleceklerdir. Çünkü ilişkiler karşılıklı olduğu gibi turizmde öyle gerçekleşir. Arnavutluk’tan Antalya’ya her gün uçaklar kalkmaktadır, çünkü Arnavutlar tatil için Türkiye’yi, Antalya’yı seçmektedir çoğu. Arnavutluk halkı, Türk milletine güveniyor ve en zor günlerinde bile yanına görmüştür. Turizmde de böyle olmaması bir nedeni yok…

Arnavutların ile Türklerin yemek gelenekleri, mutfak kültürü çok yakındır birbirine, oraya gitmekle yemek konusunda hiç zorlanmazsınız. Misafirperverliği Anadolu’daki gibi hatta daha da iyisini göreceksiniz Arnavutluk’un her yerinde. Türk ve Müslüman olduğunuzu bildiklerinden, domuz eti yedirmezler. Tüm balkanları ama özellikle Arnavutluk’u bu yaz imkânlarınız dâhilinde gezme niyetiniz varsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken dünyada ilk ülke olsun…

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.