DOLAR 33,1116 0.09%
EURO 36,0613 -0.28%
ALTIN 2.576,55-0,93
BITCOIN 2118703-1.42654%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

168 okunma

“Geçirdiğimiz ekonomik süreç bize verimliliği ve ihracatın önemini öğretti”

ABONE OL
12/01/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

resim2Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Arama Konferansı’na katılan yaklaşık 150 işadamı,Afyonkarahisar Korel Termal Otel’de yapılan ve bölgede çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ESİDEF delegelerinin yoğun ilgi gösterdiği Arama Konferansı, özellikle motivasyon açısından son derece verimli geçti.

 

 

 

 

 

 

 

5. Arama Konferansı’na ekonomistler Turhan Bozkurt ve Zafer Özcan da konuşmacı olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan ESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, dünyayı etkisi altına alan küresel krizin etkisini yitirmeye başladığı son süreçte gündemin doğru okunup değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu tür organizasyonların da söz konusu değerlendirmeler için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Davulcuoğlu, işadamlarına bu süreçte sanki halen devam ediyormuş gibi en üst düzeyde tasarruf tedbirleri ve verimlilik çalışmaları yapmayı önerdi.

Arama Konferansı’ndan sonra yönetim kurulu toplantısı yaptıklarını aktaran Davulcuoğlu, 2009 yılını değerlendirdiklerini ve 2010 için hedef tespit ettiklerini kaydetti. Davulcuoğlu, ESİDEF bünyesindeki il derneklerinde çeşitli komisyonlar kurulacağını ve oluşturulan icra kurulunun da önemli konularda kararlar alacağını belirtti.Ayrıca yurtdışı iş gezilerine ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Davulcuoğlu’nun ardından ESİDEF çatısı altında toplanan derneklerin başkanları yaptıkları konuşmalarda derneklerinin faaliyetlerinden ve 2010 hedeflerinden bahsettiler. Egeli ve Batı Akdenizli patronlar, arama konferanslarının tecrübe paylaşımı, ortak akıl ve moral gibi daha birçok katkılarının olduğunu vurguladılar. Başkanların görüşleri, sorunlara çözüm üretilmesi noktasında birleşti.

Toplam 4 oturum şeklinde yapılan Arama Konferansı’nın ilk iki oturumunda

işadamlarına hitap eden ekonomi editörü Turhan Bozkurt ve Zafer Özcan, özellikle son dönem dünya ve Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında oldukça önemli bilgiler verdiler.

“Ekonomi, beklentileri yönetme sanatıdır”

Fikir fırtınası ve içinde bulunulan ekonomik durumun değerlendirildiği programda Turhan Bozkurt ve Zafer Özcan “Ekonomi, beklentileri yönetme sanatıdır” görüşünde birleşirken; Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler hakkında örnekler eşliğinde bilgi aktardılar.

“Kriz sonrası dönemde, doğru değerlendirme yapılmalı”

Turhan Bozkurt, krizin etkilerini ve sürecini gösteren grafiklerin ardından bu süreçte işadamlarının durumlarını doğru bir değerlendirmeye tabi tutarak, nerede olduklarını net şekilde görmeleri gerektiğini söyledi. Krizlerin tüm etkileri hakkında bilgiler veren Bozkurt, “Krizlerde para yok olmaz. Yer değiştirir. Bu paranın nereye doğru kaydığı önemli. Ve önümüzdeki günlerde en büyük yatırımlardan paranın kimde olduğu anlaşılacaktır” diye konuştu. Makro seviyede uluslararası arenada olabilmemizin ancak firmalar arası güçlü ve kalıcı evliliklerle mümkün olabileceğine dikkat çeken Özcan, global ekonominin içinde bulunmanın kar marjlarının düşmesi ve sunulacak hizmet ve malların kalitesinin maksimum düzeyde olması demek olduğuna dikkat çekerken, ayakta kalabilmenin yollarından bir tanesi olarak, verimliliği artırmak olduğu, bu manada da, komşu ülkelere ihracatın artmasının önemini vurguladı. Özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin de 3.dünya ülkelerine yatırım yapılarak üretimin gerekirse orada yapılması gerektiğine dikkat çeken Özcan, dünyadaki ekonomik gelişmeleri iyi takip etmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Bozkurt ve Özcan, yoğunlaşılması gereken 5 önemli başlığı şu şekilde sıraladı:

1- Maliyetler yeniden yapılandırılmalı,

2- Üretim yerleri yeniden yapılandırılmalı,

3- Pazar hedeflerindeki değişimler iyi analiz edilmeli,

4- Değişen müşteri alışkanlıkları takip edilmeli,

5- Hedef kitledeki değişimler dikkate alınmalı.

“Yurt dışına çıkılarak yeni pazarlar araştırılması lazım” diyen Bozkurt, proje karşılığı destek kredilerinden faydalanılması tavsiyesinde bulundu. Perakendecilik sektöründe satışları krizden önceki dönemi geçenler bulunduğunu söyleyen Bozkurt, şartlara olumsuz bakmanın kimseye fayda sağlamayacağı gerçeğini ortaya koydu.

Konferansta, sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili fikir fırtınası yapıldı.

Konferansa katılan ESİDEF’e üye dernekler: AGİD (Antalya), ASİAD (Aydın), BUTİAD (Burdur), ISİAD (Isparta), DİAD (Didim), FETİAD (Fethiye), GESİAD (Balıkesir), GETİAD (Denizli), HÜRSİAD (Afyonkarahisar), İGİD (İzmir), İZİAD (İzmir), KÜTİAD (Kütahya), MASİAD (Manisa), MUSİD (Muğla), NASİAD (Nazilli), SİDER (Söke), TOSİAD (Torbalı), TUSİAD (Turgutlu), USİAD (Uşak), ASİAD ( Alaşehir, Manisa)

Konferansa katılan ESİDEF’e üye adayı olan dernekler: ESİAD ( Edremit-Balıkesir), SASİAD (Salihli-Manisa), AKİAD ( Akhisar-Manisa), ALBİAD ( Alanya- Antalya), SİAD ( Soma- Manisa), BİAD ( Biga-Çanakkale)

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.