Makedon Akademisyenler "Irkçılığı" kışkırtıyorlar

17 2024 - 06:43
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

Makedon Akademisyenler “Irkçılığı” kışkırtıyorlar

(Last Updated On: 02/10/2009)

Makedonya Bilim ve Sanat  Akademisi tarafında hazırlanan  ve Makedonya hükümeti finans edilmiş “MAKEDONYA  ANSİKLOPEDİSİ”, Eylül ayın ortasında, bu ansiklopediyi hazırlanan grup akademsiyenler tarafında halka ve mediyaya tanıttılar.
Buraya kadar, herşey normal ve doğaldır, hatta,  insanlar, “ne kadar güzel Makedonya’nın bilim adamları kendi Ansiklopedisini hazırlamışlar” diye düşünmeye başladılar, yani artık, “Makedonya Cumhurriyeti emin adımlarla Avrupa birliğine girmek için iyi bir çalışma”, düşünüyorsun, daha da ileri gidersek “acaba Yunanistan, Makedonya’ya karşı kulandığı “veto” (NATO üyeliği için) haksızlık mı yapmıştır” düşünmeden duramazsın.
Fakat.
Bu “Ansiklopedi” okuduğunda, yukarda düşündüklerimizin hiç biri doğru değilmiş.
Bütün “Ansiklopedi” yanlış olduğunu da demiyorum.
Ben detaylara girmeyeceğim, tek bir olaya odaklayacağım.
Ansiklopedi yayından çıktıktan sonra bir hafta içerisinde tepkiler başladı, eliştiriler hiç durmadı. Herkes bu tepkilere karşı böyle bir cevap bekliyordu “olabilir baskı hatasından dolayı ve hemen düzelteceğiz”. Fakat tam tersi oldu “ansiklopedisini” hazırlanan grup başkanı (Blazhe Ristovski )“hayır” dedi “bu ansiklopedi doğrudur ve değişiklik yapılmayacaktır”.  
O, Makedonya politik sınırın içerisinde yaşayan diğer ırklar (Arnavut, Bulgar ve Yunan,) için haksızlık yaptığını kabul etmek istemiyordu.
Burası yanlıştır.
Çünkü Makedonya bir “Multietnik” devletidir ve diğer ırkları saymazsan yada daha düşük gösterirsen, bu bir “Irkçılıktır”.
“Irkçılık”.
Aşırı “ırkçılık” yüzünden Yugoslavya parçalandı.
Irkçılıktan, sivil savaşlar çıktı hatta bu sebepten dolayı dünya savaşı da oldu.
Yani, “Irkçılık”  beslemeye başlarsan, sonuç savaş demektir.
Savaş kötüdür. Hiçkimse istemez. Halk ise hiç istemez.
Fakat Makedon akademisyenler, (hepsi değildir) bu hareketler ile “ırkçılık” beslemektedir.

***
Ben bu yazı, gerçek bir hikyaye  ile anlatarak kapatmak istiyorum:
“1912 yılında Avrupa’nın büyük ve güçlü devletleri, batı Balkanlarda oluşan yeni politik durumunu değerlendirdikten sonra yeni oluşan ülkeleri sınırları tespit etmek için, 10 kişilik (avrupalı) bir komisyon Shkodra (Arnavutluk) şehrine göndermişti. Bu komisyon olayları yerinde tespit edip ve kendi ülkelerine rapor hazırlanacaklardı. Komisyon çalışmalar esnasında bir gün bölgenin bütün bilgi kişiler toplamaya kararı aldılar yani her bölgeye gitmek yerine, o, bölgelerin yöneticileri toplayıp herkese bir günde anlatmak istedileri. Böylece, bolgenin bütün yöneticiler toplandı. Sonunda toplantı başladı.  Avrupadan gelen kişiler ise  tabiki okumuş, bilgili insalardı. Avrupa’nın aldığı kararı  ile (bölgenin politik sınırlar ile ilgili) Arnavutların etnik sınırları değiştirme bir karardı. Yani komisyondaki kişiler bu kararı ile ilgili anlatırken, Arnavutlaradan biri izin alarak şöyle bir cevap vermektedir “Biz Arnavutlar, yani ben, benim babam, benim dedem ve onun dedenin dedesi bu topraklarda yaşamaktayız, bizim çifliklerde 20 yıldan fazla çalışan bir işçi için, biz onu yaşlandığıda topraklarımızdan kavmıyoruz, ama, kendimizden bir parça toprak vererek onu toprak sahipi yaparız. Siz ise, geliyorsunuz ve bizi kendi topraklarımızdan kovmaya çalışıyorsunuz”. Avrupadan gelen kişiler toplantı hemen durdurup ve şöyle dediler “biz size akıl vermeye geldik, fakat siz okumuş olsaydınız, Avrupa’ya siz gelip akıl verecektiniz”. Boylece toplantı kapandı ve bu komisyon verdiği rapor dorultusunda bölgede sınır değişikliği yapılmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.