DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21591700.33468%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Paratiritis’ten ABTTF’ye yönelik çirkin suçlama

ABONE OL
02/09/2020 12:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Paratiritis_ABTTF30 Temmuz 2009 tarihli Paratiritis gazetesi, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nu (ABTTF) sayfalarında taşıdı. ABTTF, İlhan Tahsin’in sahibi olduğu Birlik gazetesinde 21 Temmuz 2009 tarihinde “Stamatis derhal görevden alınsın!” başlıklı habere Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis’in verdiği cevap nedeni ile Stamatis’i kınamıştı.

 

 

 

 

 

 

Paratiritis, ABTTF’nin kınama yazısı ile ilgili olarak çirkin bir suçlamada bulunarak kınama yazısının arkasında Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolosu Ümit Yardım’ın olduğunu iddia ediyor. Haberde Batı Trakya’da beş yıl kadar önce görev yapan Ümit Yardım’ın “Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarına en iyi şekilde hizmet eden diplomatlardan biri” olduğu yorumu yapılmakla birlikte “Yunan diplomatik çevrelerinin ABTTF’nin son zamanda gösterdiği yoğun faaliyetinin sırrının adı geçenin (Ümit Yardım) Türkçülüğün Trakya’da öne çıkarılması konusundaki ısrarlarında yattığını belirttikleri” iddia ediliyor.

Haberde, ABTTF’nin “ciddi bir teknik bilgi ve bütçeye sahip olarak Birlemiş Milletler’de olduğu kadar Avrupa Konseyi’nde de gözlemci olarak bulunduğu” ve “aşırı faal” olduğunun bir gerçek olduğu ifade ediliyor.

Habipoğlu: ABTTF, siyaset ve bürokrasiden bağımsız bir sivil toplum örgütüdür

Konu ile ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “ABTTF’nin faaliyetlerinden rahatsız olan Paratiritis, çok çirkin bir suçlamada bulunmuştur. Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri’nin Birlik’e yönelik suçlamasını kınamamızın ardında T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ümit Yardım’ın olduğunu iddia etmek başka bir çirkin suçlamadır. ABTTF, gerçekleri yansıtmayan bu çirkin suçlamayı şiddet ile kınar. ABTTF, Almanya’da yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin uzun ve özverili çalışmasının sonucunda 1988 yılında kurulmuş bir çatı kuruluştur. Bugün ABTTF, üyesi otuz dernek ile Federasyon’a üye olanlar olmak üzere toplam 5100 Yunan vatandaşı Batı Trakya Türk’ünü çatısı altında birleştirmeyi başarmıştır. Çoğulcu, özgürlükçü, demokratik ve hukuk kurallarına bağlı bir örgüt olan ABTTF, siyasi partilerden, devlet dairelerinden ve hükümetlerden bağımsızdır. Amacı Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunları ile ilgilenmek ve sorunların çözümüne katkıda bulunmak olan ABTTF, kurumsallaşmış bir yapıya zaman içinde kavuşarak uluslararası alanda saygın bir kuruluş olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda gerçekleştirilen faaliyetlerin etkin ve başarılı olmasının ardında Almanya’da yaşayan ikinci ve üçüncü kuşak Türklerin yetişmiş ve nitelikli bireyler olarak üst düzey pozisyonlarda görev almaları ve Yunanistan dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde ABTTF ile çalışan eğitimli ve iş hayatlarında oldukça başarılı olan Batı Trakya sevdalılarının tümünün gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaları yatmaktadır. Bugün, ABTTF Yönetim Kurulu üyeleri dahil tüm Batı Trakya sevdalıları gönüllü olarak çalışmaktadır. ABTTF Genel Kurulu üyeleri tarafından seçilen Yönetim Kurulu tarafından yürütülen koordineli çalışmalar bu başarıyı getirmiştir. Bu başarının ardında başka hiçbir güç ya da kişi yoktur” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.