DOLAR 32,1841 0.15%
EURO 35,0461 0.17%
ALTIN 2.426,18-0,12
BITCOIN 2205123-0.13473%
İzmir
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yeşildere Caddesi “katlı kavşak” ile aşılacak

ABONE OL
03/09/2020 00:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yesildereİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi üzerinde oluşturulacağı katlı kavşak ile hem Buca’ya girişi hem de Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşımı kolaylaştıracak.

 

 

 

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ni katlı kavşak ile aşarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik “ekspres” güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1300 metrelik bölümü için proje ihalesi gerçekleştirecek.

Ön projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan çalışmaya göre, önce Yeşildere Caddesi ve parelelindeki Meles Çayı ile raylı sistem katlı kavşak ile aşılacak. Menderes Caddesi’ne ve oradan da  Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi yanından devam eden  419/2 Sokak’ın Onat Caddesi ile kesiştiği bölgeye kadar olan kısmın da düzenlenerek yapılması için proje hazırlanacak. Güzergahın Otogar’a kadar uzanacak diğer bölümleri de etaplar halinde ele alınarak çalışmalar gerçekleştirilecek.

Yeşildere Caddesi üzerinde oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek.

Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilecek.

Kamulaştırma da yapılıyor

Açtığı yeni imar yolları ile kentte trafik yoğunluğu yaşanılan bölgeleri rahatlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu proje için de öncelikle kamulaştırma çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı.

Yeşildere Caddesi, Meles deresi ve raylı sistemin katlı kavşak ile aşıldığı ve bu kavşağın yüksekliği nedeniyle halk arasında “uçan yol” olarak bilinen 7.5 kilometrelik güzergahın Menderes Caddesi’ne kadar olan 650 metrelik kısmının kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Buradaki kamulaştırmalar için toplam 3.5 milyon TL’yi aşkın ödeme öngörülürken, bugüne kadar anlaşma sağlanan mülk sahiplerine 856 bin TL ödendi.  Gürçeşme Huzurevi yanından geçen 419/2 Sokak’ın Onat Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar olan bölümünün kamulaştırma haritaları ise hazırlanıyor.

Yeni yol İzmirliler’e ne kazandıracak?

–          Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden, kestirmeden Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri ile  İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek.

–          Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar,  açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecekler.

–          Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.

–          Böylece, Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerinde trafik hafifleyecek.

–          Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.

–          Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden

Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler.

–          7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca’dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar, Yeşildere gibi semtlerden Otogar’a ulaşım kolaylaşmış olacak.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.