DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21595810.08868%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan’da ‘Yeni Vakıflar Yasası’

ABONE OL
02/09/2020 15:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Yunanistan’da kısa süre önce parlamentoda onaylanan ancak Batı Trakya Türk Azınlığının tepki gösterdiği yeni Vakıflar Kanunu’nun ”hiçbir değişiklik yapılmadan uygulanacağını” açıkladı.


İskeçe PASOK Milletvekili Çetin Mandacı’nın, Batı Trakya’da Türk Azınlığa ait vakıfların yönetim sorunuyla ilgili parlamentoya sunduğu soru önergesine, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları tarafından yazılı cevap verildi.
Dışişleri Bakanlığından, Dora Bakoyanni’nin imzasıyla Mandacı’ya gönderilen yanıtta, ”Yeni yasanın, Azınlığın, vakıf yöneticilerinin seçimle belirlenmesi konusundaki talebini yerine getirdiği” ileri sürüldü.
Bakanlığın yanıtında, ”Yunan devleti, ‘Müslüman Vakıfları’nın yönetimi ve idaresi’ ile ilgili 3647/2008 sayılı kanunu hiçbir değişiklik ya da sapma yapmadan uygulayacaktır. Herkesi, olası eksiklik veya yanlışlıklar konusunda kişisel görüş belirtmeden ve sorun çıkarmadan, dikkatimizi ve gücümüzü bu kanunun uygulanması konusuna yöneltmeye davet ediyorum. Ve her demokraside olduğu gibi de ilerki yıllarda sorun ya da kanunun işleyebilirliği ile ilgili zorluklar çıkması durumunda, Yunan devleti bunların düzeltilmesi için, olası düzeltici hareketleri değerlendirecektir” ifadesine yer verildi.
Cevapta ayrıca, ”vakıf yöneticileri seçimle belirlenene kadar, halen görevde bulunan atanmış idarecilerin görev sürelerinin uzatılacağı” kaydedildi.
Mandacı’nın soru önergesinin, İskeçe’de vakıflara ait mal varlıklarının kaydı ve bunlarla ilgili değişiklik olup olmadığına ilişkin bölümünü yanıtlayan İçişleri Bakanlığı ise ”bu konuda yetkili makamlarda bilgi bulunmadığını” bildirdi.
İçişleri Bakan Yardımcısı Athanasios Nakos imzasıyla gönderilen yanıtta, ”Trakya Genel Sekreterliği’ne bağlı yetkili makamlarda, Vakıflar’a ait mal varlıklarında değişiklik olup olmadığı konusuyla ilgili bilgi bulunmadığı” kaydedildi.
Yunanistan’da, kısa süre önce parlamentoda onaylanan, Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait vakıfların idare heyetlerinin seçim yoluyla belirlenmesini içeren yasa değişikliği ile ilgili Türk Azınlığın ciddi itirazları bulunuyor.
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu bu konuda yaptığı yazılı açıklamada, ”yeni yasanın Türk Azınlığın görüş ve taleplerinin dikkate alınmadan hazırlanmış bir yasa olduğunu, Azınlığın bu konuda önerdiği değişiklikler yapılmadan uygulanmasının mümkün olmayacağını” bildirmişti.

 

 


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.