DOLAR 32,2470 0.2%
EURO 34,9680 0.34%
ALTIN 2.424,770,63
BITCOIN 2174616-3.33749%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Bulgaristan’da işsizlik

ABONE OL
15/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’da işsizlik oranı artıyor mu azalıyor mu sorusu soruluyor. Kimilerine göre artıyor kimilerine göre ise azalıyor. Peki neye ve hangi verilere dayanarak işsizlik oranı belirleniyor. Bulgaristan’da devlete ait tek bir işletme bile yok. Özel sektör ise can çekişiyor. Ülkede işçi potansiyeli ister istemez AB ülkelerine yöneliyor. Böylece Bulgaristan’da işsizlik en az seviyeye çekiliyor. İşsizlik illere göre değişiyor. Resmi olarak ülke çapında işsizlik genelde yüzde 10  ile yüzde 20 arasında gösteriliyor. Kırcaali ili için işsizlik oranı yüzde 35 ve belki daha da yüksek., demografi ise başka illere göre çok farklı. Bölgede yaşayanların yüzde 80’e yakını Türk ve Müslüman.

DENGESİZ DEMOKRAFİK YAPI

Totaliter rejim yöneticileri dengesiz demografiyi Türklerin ile Müslümanların isimlerini değiştirerek çözüm aradı. Bu çılgınlık 20. asrın sonuna doğru II. Cihan Harbi’nden sonra en kapsamlı göçe sahne oldu. Bulgaristan istatistik enstitüsünün yaptığı araştırmalara göre Bulgaristan’da köyler insansızlaşıyor. Yirmi yıldan bu yana 150 köyde tek bir insan bile yaşamıyor. 10 yıla kadar bu rakam 1000’i bulabilecek tahminlerde bulunuluyor. En çok göç veren iller ise Razgrad, Tırgovişte, Şumnu, Silistre ile Kırcaaili. Bu illerde genelde Türkler yaşıyor. Göçlere rağmen bazı ülke yöneticileri bugünkü demografi verilerinden endişe duymaktalar. Kırcaali bölgesine yatırımların yapılmamasının nedeni demografi olabilir mi düşüncesi hakim gibi görünüyor. Kırcaali ile ilçelerde yaşayan Bulgar nüfusunda işsizlik oranı neredeyse sıfır. Vergi dairelerinde, Polis teşkilatında ve diğer kurumlarda çalışan Türkleri bulmak neredeyse imkânsız görülüyor. Kırcaali Bölgesi’ne uygulanan 20 yıl önceki baskılar şekil deştirerek devam ediyor mu? sorusu geliyor akıllara.

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.