SOYA DÖNÜŞ

20 Ağustos 2022 - 02:07

SOYA DÖNÜŞ

Son Güncelleme :

03 Nisan 2022 - 20:36İsmet Topaloğlu

Bulgaristan’da rejim değişikliği yapılsa da iktidara Rusya’nın egemenliğinin altında olan eski devlet güvenlik kurumunda çalışanlar geldi. Ülkenin taşınmazları çok düşük fiyatlarla aralarında paylaşıldı nakit ise yurt dışına kaçırılarak yatırım olarak geri döndüğü hala konuşulmakta.

Bulgaristan’a demokrasi geldiğinde komünizme karşı gelerek rejim tarafından cezaevlerine atılanların yattıkları süreleri emekli olmaları için sigortalı olarak tanınması için parlamentoda kanun çıkarıldı. Böylelikle cezaevlerinde yatan komünizmin muhalefetleri emekli olabildiler. Cezaevlerinde yatan son Bulgar asıllı vatandaş emekli olduğunda cezaevi, tutuk evlerinde ve sürgünde yatanların sürelerini sigortalı 15 yılın dışına çıkardılar. Böylece 1984 – 1989 yıları arasında Bulgar Komünist Devleti’nin Türkler’e uyguladıkları soya dönüş kampanyasına karşı gelerek cezaevlerinde Belene tutuk evinde ve sürgüne gönderilen Türk asıllı vatandaşlara haksız yere cezalandırıldıklarından genel af çıkarılarak serbest bırakıldılar. Ayrıca cüzi de olsa tazminat ödendi. Kanun değişikliği ile çoğunluğu soya dönüş muhalefetinden haksız olarak yatanların süresi 15 yıl kapsamın dışına alınarak emekli olma hakları ellerinden alınmış oldu.
HÖH’ÜN GİRİŞİMLERİ
HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, başkan yardımcısı Ahmet Ahmedov eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Hasan Ademov, Kiril Petkov hükümeti dörtlü koalisyon ortaklarından Çalışma ve Sosyal Bakanı Georgi Gökov’a; askerlik süresi kanunsuz tutuklananların cezaevleri, tutuk evleri ve sürgünde geçirdikleri zamanın sayılarak yaşlılıktan emekli olunması için neden on beş yıl dışında bırakıldığını sordular. Mahkemeler 15 yıl içine alınmasına hüküm verseler de bölgesel sigorta kurumları kendi kafalarına göre uygulamalar yapmakta konuyla ilgili bir düzenleme yapacak mısınız? sorusu yönelttiler. HÖH lideri; Bakanlık kanunsuzluğa çözüm bulmazlarsa konuyu Bulgaristan mahkemelerine taşıyacaklarına orada çözüm getirilmese AİHM kadar gideceklerini parlamento kürsüsünden söyledi. Çözüm bekleyen sadece bu konu değil. Öncelikli konulardan birisi 32 yıldır verilen dilekçelere rağmen Bulgaristan savcılığının soya dönüş mimarların mahkemeye çıkarılması için oyalayarak zaman aşımına bırakmak istemesi. Konuyla ilgili Bulgar mahkemeleri Bulgaristan savcılığının soruşturmayı makul sürede bitirmediği için tazminat ödenmeye mahkûm etse de savcılık hala dava açılmasına engel olmaya devem etmekte.

Yıllardır haksız sebeplerde cezaevlerinde tutuk evlerinde sürgünde geçirmek zorunda kalanlara tazminat hakları mahkemelerin belirleyeceği yerine kanunla Bulgaristan devletinin bakanlar kuruluna verilmiş olması hakiki tazminat verilmesinin önünü tıkamakta. Bakanlar Kurulu tarafından haksız olarak cezaevinde tutuk evinde ve sürgünde geçirenlere emeklilik aylığına 64 leva birinci yıla maaşından yüzde otusun ve diğer yıllara birer puan artırarak tazminat hakkı verilmiş. Bu “tazminat” kanundan çok az bir kişiler yararlanmakta. Başka en önemli konulardan biri nüfuz kütüklerindeki zorla verilmiş Bulgar isimleri yer almakta. Resmi evrak istendiğinde o zorla verilmiş isim de eklenmekte. Bu da Bulgar devletine yıllar ilerisinde kütükleri bahane ederek gelecek nesillere tekrar “SOYA DÖNÜŞ” hareketi yapması için bir bahane oluşturacaktır.

OY SATIN ALMAK
Bulgaristan’da demokrasi geldiği iddia edilse de Komünizmden kalan alışkanlıklar devam etmekte. Dörtlü koalisyon hükümetin eski Komünist rejimin memuru İç işleri Boyko Raşkov emriyle seçim öncesi Türk bölgelerinde oy satın alınıyor bahanesiyle HÖH il ilçe başkanlarını seçim çalışmaları engellemek için Türklerin arasında korku salmak için polis merkezlerinde ifade vermeye zorlanıyorlar. HÖH lideri Mustafa Karadayı öncülüğünde Bulgaristan devleti tarafından yapılan haksızlığı gidermek için parlamentoda çalışma bakanı Gökov’a soru önerisi verilmesi çözümü beklenen sorunların ön aya olacağı inanılmakta. Böylece girişimler devam ederse ki etmeli Türk ve Müslüman seçmeni 90 ruhuna dönerek sallanan birliği bir daha dağılmamak için HÖH hareketin etrafında kenetlenir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.