Türkler, 14 Kasım’da mutlaka sandıklara gitmelidir, Çünkü:

2 Aralık 2021 - 13:23

Advertisement

Türkler, 14 Kasım’da mutlaka sandıklara gitmelidir, Çünkü:

Son Güncelleme :

03 Kasım 2021 - 2:59İsmet Topaloğlu

Bulgaristan’da 46. Hükümetin kurulması için yapılan görüşmelerde Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in DPS/HÖH Başkanı Mustafa Karadayı’ya yönelttiği ; “senin anavatanın neresi? ” sorusu, 37 yıl önce komünist devletin, Türklerin isimlerini silah zoruyla değiştirme politikasının bugün hala devam ettiğini gösteren durumun özetidir.

Cumhurbaşkanı General Rumen Radev, Rus terbiyesi almış ve hala komünist düşünceyi üstünden atamamış, üstelik demokrasi ortamına uyum sağlayamamış biri olarak değerlendirilmekte.

Son seçimlerde General Rumen Radev DPS/HÖH hareketinin 250 bin oyunu alarak cumhurbaşkanı koltuğuna oturmuştu.
Bulgaristan’da 14 Kasım’da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ülke tarihinde ilk defa DPS/HÖH hareketi kendi Başkanı Mustafa Karadayı ve yardımcısı İskra Mihaylova’yı aday gösterdi.

DPS/HÖH lideri Karadayı konuşmalarında; farklı dinden, farklı ırktan insanlarla bir arada yaşayarak ötekileştirilme politikasına karşı olduklarını zira bunun ülke çıkarına olmadığını ancak birlik ve beraberlik içinde ülkenin kalkınmasına faydalı olacaklarını söylüyor.
DPS/HÖH başkanı Mustafa Karadayı Brüksel’de, “Avrupa Parlamentosu bizi kabul ediyor, bizi anlıyor ve değer veriyor. Peki, ama biz niye Bulgaristan’da kabul edilmiyoruz ve değer verilmiyoruz?” sorusunu haklı olarak soruyor.

Avrupa Parlamentosunda ALDE grubunun Başkanı ve aynı zamanda DPS/HÖH milletvekili olan İlhan Küçük, Avrupa Gen Liberallerin lideri ve yine DPS/HÖH’lü Antoneta Asenova, “Avrupa’yı Yenile” grubunun Başkan yardımcısı ve yine DPS/HÖH grubundan İskra Mihaylova da aynı soruyu haklı olarak soruyorlar.

Türk kökenli Bulgaristan vatandaşları doğdukları, büyüdükleri, yaşadıkları ülke olan Bulgaristan’ın kalkınması için özveriyle çalışırken diğer yanda ülkenin bazı yöneticilerin ötekileştirme politikaları artık kabul görmüyor. Bu gerçek bugün seçim meydanlarında da söylemekte.
Bulgaristan’da 14 Kasım 2021 tarihinde parlamento ve Cumhurbaşkanlığının bir arada olacağı seçimler, ülkedeki Türkler için dönüm noktası olabilir. Asimilasyon politikasına devam etmek isteyen zihniyete karşı 14 Kasım günü Türkler ve Müslüman Pomaklar firesiz sandığa giderek DPS/HÖH hareketini destekleyebilir ve böylece tepkilerini gösterebilirler.

Sadece Cumhurbaşkanı seçiminde değil, aynı özveriyle parlamento seçimlerinde sandığa giderek DPS/HÖH milletvekili adaylarını destekleyebilirler. Bulgaristan Türkleri parlamentoda daha güçlü temsil edilebilmesi için sandığa gitmek ve destek vermek çok önemli. Bunun için Bulgaristan’da, Avrupa’da Amerika’da, Türkiye’de yaşayan Bulgaristan pasaportuna sahip Türk vatandaşları kapı kapı dolaşılarak ikna edilmelidir. Onların motive edilerek seçim günü sandığa gitmeleri ve seçim pusulasında 17 numarayı işaretleyerek Türklerin partisi DPS/HÖH’ün desteklemesi sağlanmalıdır.

Avrupa’da, Amerika’da ve Türkiye’de faaliyette olan Bulgaristan Türkleri tarafından kurulmuş derneklerin, Federasyonların ve Konfederasyonların seferberlik ilan ederek seçim gününe kadar bölgelerinde özveriyle çalışmaları beklenmektedir.

Bulgaristan’daki Türklerin ve Müslüman Pomakların ayakta kalabilmeleri ve ileride kimlik sorunu yaşamamaları için 14 Kasım’da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve parlamento seçimleri önemli bir dönüm noktasıdır. Bulgaristan Türkleri, 14 Kasım 2021 tarihinde adeta bayram havasında sandıklara giderek oylarını seçim pusulasındaki DPS/HÖH’ün olduğu 17 numaraya vererek geleceklerini belirlemiş olacaklardır.
Haydi değerli arkadaşlar, Bulgaristan Türkleri olarak 14 Kasım 2021 günü bayram havasında geleceğimizi garanti altına almak için hep birlikte sandığa firesiz gidelim ve DPS/HÖH’ü destekleyelim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Bahri Gürses 03/11/2021 / 11:55 Cevapla

👍👏👏👏👍Eyvallah Arkadaşım, Senden’de işte bunu beklerdim, herşeyi okadar iyi özetlemişin’ki, sağol, varol👍👋

Cevat Sönmez 04/11/2021 / 12:33 Cevapla

Bu çağrınıza gönülden katılıyorum. Tüm Bulgaristan Türklerinin de bu çağrıya uyacaklarından eminim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Mustafa Ali 13/11/2021 / 20:22 Cevapla

Dürüst ve çalışkan bir kişiyle en yokuşlara bile çıkılır

×