Bulgaristan Türkleri Haydi Sandığa

9 Aralık 2023 - 14:49

Bulgaristan Türkleri Haydi Sandığa

2 Ekim 2022 tarihinde Bulgaristan seçime gidiyor.

Son Güncelleme :

26 Eylül 2022 - 15:53-

944 okuma


(Last Updated On: 26/09/2022)

2 Ekim 2022 tarihinde Bulgaristan seçime gidiyor. Partiler seçim propagandasına tam hız ile devam ediyor. Araştırma şirketlerinin verilerine bakıldığında parlamentoya yedi parti ile koalisyon giriyor. FERB/SD koalisyonu yüzde 23.4 ile birinci parti konumunda. Değişime Devam Partisi yüzde 17.5 ile geçen seçimlerde birinci parti çıkmıştı şimdi ise ikinci parti pozisyonunda. Üçüncü parti ise HÖH yüzde 10.9 ile üçüncü sırada yer alırken dördüncü sırayı BSP alıyor. Beşinci sırada Vızrajdane/Yeni Doğuş Partisi yer almakta altıncı sırada ise Demokratik Bulgaristan yedinci sırada baraj sınırında kalan Bulgaristan Kalkınma Partisi ile İTN/Böyle Bir Halk var partisi ise barajın altında kalmakta. 47. parlamentoda bir önceki parlamentoya bakarak pek büyük fark görülmemekte.

GERB ile PP yer değiştirebilir HÖH ile BSP/Komünistler de yer değiştirebilir. 46. parlamentoda dörtlü koalisyon hükümeti kurulsa da ömrü çok kısa sürdü. 47. parlamentoda aynı partiler olacağına göre hükümet kurulsa da ömrü pek uzun sürmeyecek. Yine Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in atayacağı geçici hükümetle ülke yönetilecek. HÖH Başkanı Mustafa Karadayı’nın seçim kaydını yaptıkları gün; biz zafer için savaşacağız cümlesi çok anlamlıydı. Uzun yıllardır HÖH iktidardan uzak tutuldu 47. parlamentoda partilerin dağılımına bakıldığında iktidar ortağı olması çok kuvvetli görünüyor. HÖH, Bulgaristan Türkleri’nin 2 Ekim 2022 yılında gerçekleşecek olan seçimlerde yeterince milletvekili çıkararak koalisyon hükümetinde yer alarak çözüm bekleyen sorunları çözüm yolu bulur. Seçimler Türkleri ve Pomak Müslümanları asimile etme hevesi körelmeyen zihniyete dur deme seçimi olabilir.

Bundan dolayı Türkler ve Müslüman Pomaklar 2 Ekim 2022 yılı firesiz sandığa gidip oylarıyla HÖH’e destek vermeli. Bulgaristan Türkleri’nin parlamentoda daha güçlü temsil edilebilmesi için Bulgaristan’da, Avrupa’da Amerika kıtasında, Türkiye’de yaşayan Bulgaristan pasaportuna sahip Türk vatandaşları kapı kapı dolaşarak birbirlerini motive ederek seçim günü sandığa giderek seçim bülteninin 1 numarayı çizerek Türklerin partisini desteklemiş olacaklar.

SEFERBERLİK İLANI

Bulgaristan Türkleri tarafından kurulan dernekler, federasyonlar ve konfederasyonlarun seferberlik ilan ederek seçim gününe kadar Bulgaristan Türkleri’nin yaşadıkları bölgelerde özveriyle çalışmaları beklenmekte.

Bulgaristan’da yaşamaya mahkûm kalan Türkler ve Müslüman Pomaklar’ın ayakta kalabilme ileride kimlik sorunu yaşamamaları için 2 Ekim’de gerçekleşecek olan parlamento seçimleri önem taşımaktadır. 2 Ekim 2022 yılı Bulgaristan Türkleri bayram havasıyla sandıklara giderek oylarını seçim bülteninde DPS/HÖH 1 numaraya vererek geleceklerini belirlemiş olacaklar.

2 Ekim 2022 yılı Bulgaristan Türkleri olarak firesiz bayram havasında hep birlikte sandığa gidelim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.